İBB’nin 'bağışladığı' arazilerle bilinen TÜRGEV'den İmamoğlu'na: Özür bekliyoruz

AKP yönetimindeki İBB’nin sık sık tahsis ettiği arazilerle gündeme gelen

© AA
İBB’nin 'bağışladığı' arazilerle bilinen TÜRGEV'den İmamoğlu'na: Özür bekliyoruz

AKP yönetimindeki İBB’nin sık sık tahsis ettiği arazilerle gündeme gelen TÜRGEV’den, İmamoğlu’nun Yıldırım ile yaptığı yayındaki sözlerine tepki geldi.
 
Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun AKP Adayı Binali Yıldırım ile çıktığı ortak yayındaki kendilerine yönelik sözlerine ilişkin açıklama yaptı.

İmamoğlu, "Siz Belediye Başkanı seçilirseniz bir kere İBB'de FETÖ ile mücadele bağlamında ne yapacaksınız? Siz bunların yurtlarında kaldınız mı?” şeklindeki soruya, "Benim uzaktan yakından hiç ilgim, temasım, ilişkim, siyaset öncesi eleştiren, siyaset sonrası da eleştirisine devam eden bir kimliğim... Niye biliyor musun? Ben devlete inanırım. Bence Sayın Yıldırım talihsiz bir şey söyledi, işte FETÖ gibi örgütlerin yok olması adına mevcut vakıflarla iş birliği yapılarak temiz yurtlar, vesaire... Belediye var. Kardeşim belediye var. Ben belediyeye güvenmeyeceğim de yani burada Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı'na TÜRGEV diye vakfa 51 milyon 593 bin lira... 2018 raporu bu. Burada da okul ve yurt çalışmaları raporu var burada bakın. 2018 ve yenisi. Her ikisi de burada. İstanbul Büyükşehir Belediyesi var. Allah aşkına ben yurt yapamıyor muyum da başkasına ihtiyaç duyacağım? Mücadele böyle verilir” demişti.
[ilgili id="96895"

Erdoğan ailesine yakınlığıyla bilinen, çocuklarının ve 31 Mart öncesi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mevlüt Uysal'ın yönetimde olduğu TÜRGEV'in resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘İMAMOĞLU’NUN KUCAKLAYICI İDDİASI GEREĞİ ÖZÜR BEKLİYORUZ’

"İstanbul'da 23 Haziran'da yapılması planlanan Büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri öncesinde gerçekleştirilen ve adayların konuk olduğu canlı yayında CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı vakfımız hakkında bazı açıklamalar yapmıştır. 23 yıldır İstanbul'da ve Türkiye'de binlerce genç kızımızın eğitimine destek vermek üzere gece gündüz çalışan vakfımız dile getirilen ithamları kesinlikle hak etmemektedir. Vakfımız, sunduğu imkanlarla dünyaya kucak açmış, 49 Yükseköğretim, 11 Ortaöğretim yurduyla tarihini, kendini ve hedefini iyi bilen; araştıran, sorgulayan, öğrenen ve üreten girişimci genç kızlar yetiştirmeyi kendisine şiar edinmiş bir vakıftır.

İstanbul Büyükşehir belediyesi, vakfımıza, yayında ifade edildiği gibi, herhangi bir nakdi veya kaydi ödeme yapmamıştır. İstanbul büyükşehir belediyesi ile vakfımız arasında yapılan iş birliği yasallık, şeffaflık ve İstanbul halkına hizmet esasıyla, benzeri pek çok sivil toplum kuruşu ile olan işbirliklerinden farksız şekilde yürütülmüştür. Vakfımızın isminin bir kaç kez anılarak, daha önce de sayısız kez yalanlanmış olan ifadelerin kullanılması büyük talihsizliktir. Daha fazla İstanbul gibi vakıf kültürü ile anılan bir şehrin vakıflarının asılsız iddialarla yıpratılmaya çalışılması, vakıfların 'kirli' vakıf - temiz vakıf gibi subjektif yorumlara açık şekilde ayrıştırılması başta İstanbulumuza büyük bir haksızlıktır. Sayın CHP adayını, kucaklayıcı ve birleştirici bir siyaset yürüttüğü iddiasının gereği olarak, gençlerimizden ve vakfımızın tüm gönüllülerinden özür dilemeye davet ediyoruz."

(HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER