İbrahim Kalın: Libya'da önceliğimiz ateşkes olması

Kabine Toplantısı'nın ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın "Libya'da önceliğimiz çatışmaların bir an önce durması, bir ateşkes olması" ifadesini kullandı.

İbrahim Kalın: Libya'da önceliğimiz ateşkes olması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda Türk askerinin Libya'ya gönderilmesiyle igili konuştu. Kalın konuyla ilgili "Libya'da önceliğimiz çatışmaların bir an önce durması, bir ateşkes olması. Hafter'in yaptığı her tür saldırı adeta yanına kalmakta, uluslararası toplumdan bir kınama dahi çıkmamaktadır" dedi.

ABD İran gerginliği ile ilgili İbrahim Kalın, sükunet çağrısı yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Kalın'a gazeteciler taafından Türkiye'ye gelecek olan Rusya Devlet Başkanı Putin'in ziyaret öncesi Şam'da Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmesinin zamanlama açısından bir anlam taşıyıp taşımadığı soruldu. İbrahim Kalın 'Putin'in Suriye ve Türkiye ziyaretlerinin zamanlamasının bir anlamı olmadığını, Vladimir Putin'in bu ziyaretinin kendi tasarrufu olduğunu' söyledi.

İbrahim Kalın Suriye ile ilgili "Esad rejimi konusunda pozisyonumuz açık. Suriye'yi demokratik, çoğulcu, barışçıl geleceğe taşıyacak lider olma vasfısını yitirdiğini görüyoruz" ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER