İçişleri Bakanı Soylu'dan Kaşıkçı açıklaması

"Bana sormayın, kendimi Amerika'ya karşı zor tutuyorum zaten"

© AA
İçişleri Bakanı Soylu'dan Kaşıkçı açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2 Ekim'den bu yana kayıp olan muhalif Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında açıklamalarda bulundu. "Buna tırnak içinde '2 EKim' olayı diyebiliriz" diyen Soylu, "Türkiye bu konuda iki şeyi meziyetle gerçekleştirdi. Birincisi hukuk, ikincisi soğukkanlı davrandı" dedi.

Soylu'nun açıklamasından satır başları şöyle:

"Buna tırnak içerisinde 2 ekim olayı diyebilriiz. Yalnızca biiz ilgilendiren bir olay değil. Uluslararası anlaşmalara göre büyükelçilikler başka bir ülkenin topğrağı. Tüm dünyanın gözü üzerinde olan bir 2 ekim olayı olarak değerlendirebiliriz. Bu tip benzer olaylara, iddiaların dillendirildiği dünyad ahemen hemen çok rastladığımız bnir şey değil. olayın ilk duyulduğu ve nişanlısının konuyu ilk dillendirdiği dakikadan Türkiye iki şeyi meziyetle gerçekleştirdi. Birincisi hukuk, uluslararası sözleşmelere riayet etti ve açık, şeffaf adımlar attı. Sabırlı davrandık ve tüm dünyayala paylaştık. İkincisi soğukkanlı olmak.

"(Başkonsolosluk rezidansında arama) Bir kabul var ama başlamasına yönelik adımda ortak bir mutabakat gerekir. Bu ortak mutabakat bekleniyor. Ortak mutabakat sağlandığı andan itibaren bu adım da gerçekleşir.

Rezidansla ilgili savcılığın aldığı bir karar var. O talebe olumlu cevap verebilmek ve bunu sağlayabilmek ilgili ülkenin (Suudi Arabistan) onayıyla mümkündür. İlgili ülke bu onayı gösterdiği andan itibaren orada bu soruşturmaya yönelik adımlar atılacaktır.

"(Suudi Arabistan Başkonsolosluğundaki arama) Bu izin daha önce verilmiş olsaydı belki tartışmalar hiç oluşmayacaktı.

"(Gazeteci Kaşıkçı'nın kaybolması) Bu sadece dünyanın takip ettiği mesele değil, bizim hukukumuzun da imtihanı aynı zamanda.

"(Ses kayıtları) Bunların hepsi yargılama esasında ortaya çıkacaktır; kendimi Amerika'ya karşı zaten zor tutuyorum.

SIRADAKİ HABER