İçişleri Bakanlığı'ndan Dersim soruşturması

İçişleri Bakanlığı, belediye meclis üyelerinin aldığı kararla tabelada yer alan Tunceli Belediyesi isminin Dersim Belediyesi olarak değiştirilmesine yönelik soruşturma başlattı. İsim değişikliğinin durdurulması Erzincan İdare Mahkemesi tarafından durdurulmuştu.

© AA
İçişleri Bakanlığı'ndan Dersim soruşturması

İçişleri Bakanlığı, Belediye Meclisi’nin Tunceli isminin Dersim olarak değiştirme kararıyla ilgili soruşturma başlattı. Bakanlık müfettiş görevlendirdi.

Dersim Belediyesi Meclis üyelerinin aldığı kararla geçtiğimiz günlerde belediye girişinde bulunan tabelada Tunceli yazısının kaldırılıp yerine Dersim olarak değiştirilmesini istedi. İsim değişikliyle ilgili olarak Dersim Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu, yaptığı açıklamada Valiliğin kararını beklediklerini söylemişti.

‘Dersim Belediyesi’ tartışması devam ederken TKP’nin, “tabelanın değiştirilmesinin gündeme gelmesi yersiz olmuştur” açıklamasında bulunmuştu. EMEP ise yaptığı açıklamada, “Dersim adı tarihsel bütünselliği içerisinde ele alındığında ‘marjinal’ bir siyasal alana sığdırılmayacak kadar anlamlıdır”  dedi.

Belediyenin ismini ‘Dersim’ olarak değiştirilmesine yönelik aldığı karar, uygulanamadan Valiliğin başvurusu üzerine Erzincan İdare Mahkemesi tarafından durdurulmuştu. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER