İktidar, ABD’ye yaptırımı gündemine almayı planlıyor

Türkiye'nin, ABD’ye karşı bir dizi yaptırım kararını gündemine getireceği belirtiliyor.

© REUTERS
İktidar, ABD’ye yaptırımı gündemine almayı planlıyor

ABD Başkanı Joe Biden’ın, 1915 için  'Ermeni Soykırımı', İstanbul için de “Konstantinopolis” ifadesini kullanması, ABD ile Türkiye arasında gerginliğe yol açarken Türkiye, ABD’ye karşı bir yaptırım kararı almak istiyor. İktidar kanadını, Türkiye’nin NATO üyeliğinin tartışmaya açılması gerektiğini düşünüyor.

Selda Güneysu'nun Cumhuriyet'te yer alan haberine göre Kabine toplantısının, bugün Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılması bekleniyor. ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olayları ile ilgili “soykırım”, İstanbul için de “Konstantinopolis” ifadelerini kullanması da kabinede görüşülecek. İktidar cephesi, ABD’nin bu tutumu karşısında Türkiye’nin de “aynı tonda karşılık vermesi gerektiğinin” altını çiziyor.

İNCİRLİK İÇİN YAPTIRIM

Muhalefet cephesi tarafından gündeme getirilen “Adana’daki İncirlik Üssü’nün ABD’ye kapatılması” yönündeki görüş artık hükümet cephesinde de ağırlık kazandı. İncirlik Üssü ile ilgili karar için de 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı örnek gösteriliyor. O dönem ABD’nin uyguladığı silah ambargosuna karşılık İncirlik’in ABD tarafından kullanımı askıya alınmıştı. Ancak bu adımın Türkiye’ye, Avrupa ve Ortadoğu’daki ilişkileri bakımından ne getirip ne götüreceği de hükümetin masasında olacak. Türkiye’nin F-35 projesi için ödediği 1.25 milyar doları ABD’den isteyeceği, aksi durumda Uluslararası Tahkim’e taşıyacağı da konuşuluyor.

SIRADAKİ HABER