İmamoğlu: Demirtaş'ın adaylık sürecinde kullandığı dile ihtiyaç var

HDP’li Selahattin Demirtaş’la ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine İmamoğlu,

© AA
İmamoğlu: Demirtaş'ın adaylık sürecinde kullandığı dile ihtiyaç var

HDP’li Selahattin Demirtaş’la ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine İmamoğlu, “Demirtaş’ı cumhurbaşkanı adaylığı döneminde takip ettim. Kendisiyle tanışmadım, keşke tanışsaydım tavsiyelerim olurdu. O dile Türkiye’nin ihtiyacı var, takdir ettim. O siyasi dönemini, anlayışını beğenen birisiyim. Hâlâ alkışlıyorum” ifadelerini kullandı.
 
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Habertürk TV’de gazeteciler Nagehan Alçı, Mehmet Akif Ersoy, Deniz Zeyrek’in sorularını yanıtladı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimi iptal kararını değerlendiren Ekrem İmamoğlu, “Çok kötü bir süreç Türkiye demokrasisi adına. YSK, Türkiye’nin demokrasi sürecine büyük bir darbe vurmuştur.YSK hukuka aykırı bir karar verdi” dedi.

‘İSTANBULLULAR VE DEMOKRASİ MAĞDUR EDİLDİ’

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın “Oy çaldılar” açıklamasını eleştiren İmamoğlu, “‘Hukuksuzluk yaptılar, haksızlık yaptılar’ denir ama ‘Çaldılar’ denmez. Hele ‘Hırsızlar’ hiç denmez. 16 milyon İstanbullu mu çaldı, YSK mı çaldı, sandık kurulu üyeleri mi çaldı? Kim çaldı? Ben 11 seçim yaşamış bir insanım” diye konuştu.

Yıldırım ve kendisinin “mağdurum” açıklamaları hatırlatılan İmamoğlu, “16 milyon İstanbullu ve demokrasi mağdur edilmiştir. Ben gayet mağrur hakkını arayan ve kimsenin hakkını yemeyecek bir karaktere sahip kişiyim. Bu mağdur süreci yaşayan halk karar verecek. Kendi mağduriyetini beyan eden Sayın Yıldırım en başından aday olduğu için mağdur olmuş olabilir” karşılığını verdi.

‘ÜLKENİN YARISI TERÖRİST Mİ?’

AK Parti ve MHP’nin 31 Mart’ta yapılan yerel seçim öncesinde “beka seçimi” söylemini eleştiren Ekrem İmamoğlu, “Bu ülkenin 82 milyon vatanseveri var. Terör örgütlerine karşı hep beraber dimdik ayaktayız. ‘FETÖ’cü’ diyenlere ‘Gidin aynaya bakın’ diyorum. Bu ülkenin bekasını bana göre benden çok düşünen olmaz” dedi.

“Ülkenin yarısı terörist mi?” diyen İmamoğlu, “Bunlar boş işler. Millet bu boş söylemlerin farkında. 31 Mart önce her konuşma bekaydı. Şimdi niye beka kalktı ortadan. Şimdi başka şeyler var, hırsızlar var, çaldılar var” ifadelerini kullandı.

Nagehan Alçı’nın “PKK derken, Türkiye’nin güvenliği varken, Abdullah Öcalan’ın uzun süre sonra avukatlarıyla görüşme kararına ne diyorsunuz, doğru bir karar mı?” sorusu üzerine Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi:

“Görüşebilir. Mahkumiyet yaşayan bir insanın, terörist ya da başka bir şey, hukukçularıyla görüşmesi kadar doğal bir şey olamaz. Bu kadar tecritle adil olduğunuzu kime ifade edebilirsiniz? Tabi ki görüşebilir, görüşecektir.”

‘DÜŞÜNCELERİM GÜNE GÖRE DEĞİŞMEZ’

Deniz Zeyrek, Ekrem İmamoğlu’na “Şunu çok duydum: Benim kararımda en etkili olan şey Selahattin Demirtaş’ın ‘benim hatırım için bunu yapın’ anlamına gelen tweeti deniyor. Siz de Demirtaş’la ilgili bir açıklama yapmıştınız (Demirtaş’ın siyasette aktif olduğu dönemde çizdiği çizgiyi beğenenlerden biriydim). Bu konudaki duruşunuzda bir değişiklik var mı?” sorusunu yöneltti.

Düşüncelerinin dönemlere göre değişmeyeceğini belirten İmamoğlu, “Öncelikle en çok beğendiğim yanımı söyleyeyim: Yanlış yapabilirim ama asla düşüncesini güne göre, zamana göre, hele hele oya göre çevirecek, evirecek bir insan olmadım, olmayacağım” dedi.

‘DEMİRTAŞ’IN ADAYLIK DÖNEMİNDEKİ DİLE İHTİYAÇ VAR’ 

“Sayın Demirtaş’ı cumhurbaşkanı adaylığı döneminde yakinen takip etmiş birisiyim” diyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Kendisiyle tanışmadım, keşke tanışsaydım tavsiyelerim olurdu. Niye söylüyorum bunu? Ülkenin ihtiyaç duyduğu bir dille süreç yönetti. O dile Türkiye’nin ihtiyacı var, takdir ettim. Defalarca farklı yerlerde de söyledim. ‘Bu yöntemi, siyaset anlayışını beğeniyorum’ dedim. O siyasi dönemini, anlayışını beğenen birisiyim. Hâlâ alkışlıyorum. Ve keşke o dil, siyasi alanda herkesin gündeminde olsa. Beğendiğimin tekrar altını çizeyim.”

‘HUKUK İŞLESE DE RAHATLASAK’

Ekrem İmamoğlu, gazetecilere dava açtığı yönündeki eleştirilere ise şu yanıtı verdi:

“Ancak bazı konular var, gazetecilerden açılıyor, bize yakıştırmalar… Ben bir bombalama eyleminde ölmüş, 17 yaşında bir kız evladının, babası Bakırköy Belediyesi’nde zabıta, cenazesine gidiyorum, terör eylemine kurban edilmiş bir kızımızın cenazesinde beni ‘PKK’lının cenazesine gitti’ diye yazan gazeteciler var. Efendim ‘niye dava açtınız?’ Ben dava açarım ama nasıl açarım? Bir tekzip yayınla diye uyarı gönderirim. Sonra Basın Konseyi üzerinden gönderirim, yine düzelteme yayınlamadı. Ya bu nasıl bir şey? Elbette davamı açacağım. Size ‘PKK’lı, FETÖ üyesi’ dese siz dava açmaz mısınız? Keşke hukuk titiz davransa. Evinin önünde gazetecileri döven insanlara cezalarını çektirse. Hukuk işlese de rahatlasak.” (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2019, 23:41
SIRADAKİ HABER