İmamoğlu görevi devralıyor: Mutluyum, gururluyum

Yerel seçimlerin yapılmasının ardından AK Parti ve MHP'nin itirazları nedeniyle yeniden sayımlarla geçen 17 günün ardından CHP Adayı Ekrem İmamoğlu mazbatasını bugün aldı.

© AA
İmamoğlu görevi devralıyor: Mutluyum, gururluyum

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu mazbatasını almak üzere İl Seçim Kurulu’na davet edildi. Çağlayan Adliyesi’nde bulunan İstanbul İl Seçim Kurulu’nda giden İmamoğlu mazbatasını aldı. İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu adliye yolundayken arabadan fotoğraf paylaştılar. Saat 18.00’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de devir teslim töreninin yapılması planlanıyor.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı. Şimdi hep birlikte Saraçhane’ye gidiyoruz, onu makamına yerleştiriyoruz. Biz önden gidiyoruz, onu orada karşılayacağız” dedi.

İmamoğlu’nun davet edilmesini CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel kararı Twitter adresinden açıkladı. Özel, mazbatayı almak için milletvekilleriyle birlikte Çağlayan Adliyesi’ne gitmek üzere yola çıktıklarını söyleyerek, “Müjde! En sonunda oldu! Mazbatamızı alıyoruz. İl Seçim Kurulu, mazbatasını teslim etmek üzere Belediye Başkanımız @ekrem_imamoglu’nu davet etti. Milletvekillerimizle Çağlayan Adliyesi’ne geçiyoruz” ifadelerini kullandı. Son itirazlar ve sayımların ardından Ekrem İmamoğlu 13 bin 729 oy farkla seçimi kazanmış oldu.

Mazbatasını alan Ekrem İmamoğlu, daha sonra Saraçhane semtindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasına gitti. İmamoğlu, belediye binası önünde toplananlar tarafından İzmir Marşı’yla karşılandı. İmamoğlu, devir teslim töreni öncesinde şunları söyledi:

“İstanbul’daki bir süreç biraz değişik bir biçimde işledi. Mevlüt Uysal’dan görevi devralacağım fakat basın mensuplarının oraya çıkmasını istemiyoruz. Biz fotoğraf servis edeceğiz. Makam odası küçük. Daha sonra otobüsün üzerinden vatandaşlarımıza hitap edeceğiz. Cumartesi ya da pazar herkesi Saraçhane’ye bekliyoruz diyeceğiz, süreci anlatıyoruz. Mazbatamızı aldık mutluyum, gururluyum. Mazbatayı 16 milyon insanımız adına devraldım. Asla vazgeçmediğimiz değerlerimiz var, haktan hukuktan adaletten asla vazgeçmedik. Toplumun demokrasiye olan inancından asla vazgeçmedik. Kimsenin hakkını yemedik, bu şehirde yaşayan 16 milyon insanın hakkını yedirmeyiz dedik, bundan da vazgeçmedik.

Bu şehirde yaşayan herkesin taleplerini biliyoruz. Bu şehrin yönetimini yürüten belediyenin koridorları, çalışan herkes bir kişi ya da partiye değil 16 milyon insana hizmet etmeye başlamıştır. Devam eden süreçler var, bunların farkındayız. Bu sürecin netleştirilmesini ilgili kurullardan bekliyoruz. Bu sürecin netleşmesiyle, 17 gün süren belirsizliğin daha sonra da süren belirsizliği ilgili kurulların tamamlamasını bekliyoruz. Bu şehre hizmet eden kim varsa minnet duygularımı belirtmek istiyorum, Allah razı olsun. Sıra bundan sonra bizde. Allah bizi mahcup etmesin. (HABER MERKEZİ)

 
Özel, mazbatayı almak için milletvekilleriyle birlikte Çağlayan Adliyesi’ne gitmek üzere yola çıktıklarını söyleyerek, “Müjde! En sonunda oldu! Mazbatamızı alıyoruz. İl Seçim Kurulu, mazbatasını teslim etmek üzere Belediye Başkanımız @ekrem_imamoglu’nu davet etti. Milletvekillerimizle Çağlayan Adliyesi’ne geçiyoruz” ifadelerini kullandı. Son itirazlar ve sayımların ardından Ekrem İmamoğlu 13 bin 724 oy farkla seçimi kazanmış oldu.KAFTANCIOĞLU: MAZBATAMIZI ALIYORUZ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da Twitter’dan, “Mazbatamızı alıyoruz” paylaşımında bulunarak, “İyi Parti İl Başk. nı mevkidaşım @SatukBugra3 ile birlikte mazbatamızı almaya gidiyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 17:34
SIRADAKİ HABER