İmamoğlu: İstanbul, dünyanın en hızlı demokratik adımlar atan kenti olacak

“İstanbul Stratejik Plan Çalıştayı”nda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Beraber üreteceğiz. Sizi sürecin bir parçası yapıyoruz.

© AA
İmamoğlu: İstanbul, dünyanın en hızlı demokratik adımlar atan kenti olacak

“İstanbul Stratejik Plan Çalıştayı”nda konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Beraber üreteceğiz. Sizi sürecin bir parçası yapıyoruz. Kendini kontrol eden ve geliştiren bir yapı olacak ki bu, göreceksiniz İstanbul, dünyanın bu anlamda en hızlı gelişen, en hızlı demokratik adımlar atan kenti olacak” dedi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenen, ikinci günündeki “İstanbul Senin-Geleceğine Birlikte Karar Verelim” başlıklı “2020-2024 Stratejik Plan Çalıştayı”na katıldı.

İmamoğlu, çalıştayın kapanış konuşmasından önce, kurdukları kadın masası, engelli masası, genç masası, yaşlı masası ve çocuk masasında İstanbulluların sorunlarını ve taleplerini dinledi. İmamoğlu, ortak masalarda konuşulan her konunun kendisine rapor olarak ulaştırılacağını ve çözüm noktasında hızlıca çalışmaya başlayacaklarını söyledi.
 
‘İLK KEZ BÖYLE KATILIMCI BİR PLAN HAZIRLANACAK’

Ardından çalıştayın kapanış konuşmasını yapan İmamoğlu, “Bu çok ciddi ve önemli bir başlangıç. İstanbul’da ilk kez böyle katılımcı bir sürecin yönetimiyle stratejik plan hazırlanacak. Bunu önemsemenizi istiyorum. İstanbul’u en iyi siz yönetirsiniz. İnsanlar, ‘Bu kadar 16 milyon insan nasıl yönetsin’ diyebilir. Bunun elbette yöntemi var: Bilgi toplayarak” dedi.

“Bugün sizlerin de katılımıyla, 16 milyon adına fikirlere ulaşmak istiyoruz” diyen Ekrem İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Farklı gruplarla bugün yapılan toplantılar çok büyük bir ivme kazandırıyor. Bu, Ekim ayı boyunca devam edecek. Farklı gruplarla geliştirdiğimiz ve geliştireceğimiz çalıştaylarla herkesi hissetmek istiyoruz. Bu maksatla, istanbulsenin.org adlı bir internet sitesi açtık. Burayı ziyaret eden her hemşehrimiz, tespit ettikleri sıkıntılarla ilgili oylamalarını paylaşabilecekler. Bu uygulamamız, kent yönetiminin devamlı bir şekilde katılımla ilgili vatandaşla ilişki kurmasını sağlayacak.”

‘HAYALLERİMİZİ KONUŞACAĞIZ’

Teknolojinin erişimi kolaylaştırdığını belirten İmamoğlu, “Burada hayallerimizi, planlarımızı konuşacağız ve geleceğimizi hep birlikte tayin edeceğiz. Bahsettiğimiz şey, 21’inci yüzyıla yakışan bir belediyecilik. Bugünün teknolojisinde, erişimin bu kadar kolay olduğu bir sistemde, bir tıklamayla herkes birbirine ulaşabiliyor. Böyle bir teknolojide o kadar kolay ki size ulaşabilmek ve sizden geri dönüş alabilmek. Bunu yaparak, işimizi kolaylaştırıyoruz” diye konuştu.

‘ŞEHRİ VATANDAŞLARDAN GELEN TALEPLERE GÖRE YÖNETECEĞİZ’

İstanbul’u şehirde yaşayanların taleplerine göre yöneteceklerini dile getiren İmamoğlu, “Bundan 30-40 yıl önce böyle bir imkan yoktu. Biz, böyle bir imkanı niçin kullanacağız? Bu imkanı, demokrasi için kullanacağız. Ben, buna yeni nesil belediyecilik diyorum. Şehri, tepeden inmeci bir tavırla değil, vatandaşından gelen talimatla yönetme anlayışından bahsediyorum. Vatandaşına hizmet ederken, hiç kimseyi dışarda bırakmayan anlayıştır yeni nesil belediyeciliği” ifadelerini kullandı.

‘LÜTUFTA BULUNMUYORUM, GÖREVİMİ YERİNE GETİRİYORUM’

Konuşmanın burasında etkinliği sunan Cem Seymen, İmamoğlu’na sorular yöneltti. Seymen’in “İnsanlar size, bir ‘umut figürü’ olarak bakıyor. Bu anlamda bir korkunuz var mı?” sorusuna İmamoğlu, “Korku dediğiniz şeyi yaşamıyoruz. Çünkü ben, İstanbul’daki 16 milyon vatansever insanla üretmeyi taahhüt ettim. Beraber üreteceğiz” yanıtı verdi.

İstanbulluları sürece dahil ettiklerini ifade eden Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bir problem varsa, bir iş gecikiyorsa, bunu da paylaşacağız. Biz, sizi aldatmayacağız. Her anını paylaşmanın verdiği ortam kabiliyetiyle aynı zamanda bir denetim sürecini de var edeceğiz. Böyle bir kendini kontrol eden ve geliştiren bir yapı olacak ki bu, göreceksiniz İstanbul, dünyanın bu anlamda en hızlı gelişen, en hızlı demokratik adımlar atan kent olacak. Hiç endişe duymuyorum. İnsanlar, bana bir teveccüh gösteriyor. İnşallah Allah, beni size mahcup etmez. Bana, asla ve asla size lütufta bulunuyormuşum gibi davranmayın. Ben, size lütufta bulunmuyorum. Ben, sizin, gösterdiğiniz güven karşılığında görevimi yerine getiriyorum. Bu kadar basit. Her şeyi birlikte yapacağız.” (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER