İmamoğlu: Mazbatamı talep ediyorum

Yüksek Seçim Kurulu'nun geçici verilerine göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanan Ekrem İmamoğlu "Mazbatamı talep ediyoruz. YSK'yı göreve davet ediyorum" dedi. MHP lideri Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrı yapan İmamoğlu, basın açıklamasını, "Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı" diyerek bitirdi.

AA
İmamoğlu: Mazbatamı talep ediyorum

Ekrem İmamoğlu, toplumun vicdanının sarsılmaması için kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) yetkisinin biran önce kendisine verilmesini istedi. İBB’den belge ve evrak kaçırıldığına dair duyumları yeniden atıf yapan İmamoğlu, “Zaman kazanıyor olabilirler. İstanbul’un kaybedecek tek bir dakikası yok. İBB içerisinde bu süreçte neler olabileceğine dair duyumlar var” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) kesin olmayan sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazanan CHP’li Ekrem İmamoğlu, son duruma ilişkin şunları söyledi:

ADALET İSTİYORUZ: Başka kavramlar sürecin içine dahil edilmeye çalışıldı. Biz bu şehrin yönetimine talibiz dedik. Israrla mesele başka boyuta evrilmek istendi. Çok net ifade edeyim, biz adalet istiyoruz. Biz 16 milyon insanın vicdanının, oylarıyla beraber YSK’nın açıkladığı oylarla beraber belli olan seçilmiş olduğumun sonucuyla beraber mazbatamı talep ediyoruz. YSK’yı göreve davet ediyorum.

EN GÜVENİLİR SEÇİM BİZDE DİYORLARDI: ‘Türkiye en güvenilir seçim mevzuatına sahiptir, en güvenilir ülkedir’ diyen hükümet adına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına açıklama yapan beyanatları tek tek sıralayabilirim. Ne oldu da bir anda bu seçim Türkiye’nin en şaibeli seçimidir diyebilecek noktaya gelindi.

PARTİ İÇİ HESAPLAŞMAYI BİZİM ÜZERİMİZDEN YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR: İBB seçiminde parti teşkilatı başarısız olmuş olabilir, yöneticiler birbirini suçluyor olabilir.  Bu hesaplaşmayı bizim üzerimizden yapmaya çalışıyorlar. İstanbul halkını bu sürece dahil etmeye çalışıyorlar. İşin içine terör örgütlerini katıp vesaire vesaire yapabilirler. Yapmasınlar. Kendi iç hesaplaşmalarına bu ülkenin yerel seçimini 16 milyonluk İstanbul’u dahil etmesinler. Dünya bizi takip ediyor. 3-5 kişi sanki elinden oyuncağı alınmış gibi davranarak, iç hesaplaşmaları üzerinden Türkiye’nin itibarını zedelemesinler.

İSPARK’TA NELER OLDUĞUNU BİLİYORUZ: Kurulan cümleleri, Whatsapp mesajlarını kamuoyu görüyor, algı oluşturmak istiyorlar. 16 milyon insana saygısızlıktır. Ben burada sadece bana verilen oyları savunmuyorum. Sadece CHP’lilere ve bana oy verenlere sesleniyorum. AK Partili hemşerilerimin vicdanına sesleniyorum. Biz bu şehirde seçimin kaybedeni yok diye en başta söyledik. Bugün aynı yaklaşımımız devam etmektedir.  Bir başka boyut zaman kazanıyor olabilir. İstanbul’un kaybedecek tek bir dakikası yok. İBB içerisinde bu süreçte neler olabileceğine dair duyumlar var. Somut tespitlerimiz var. İptal edemedikleri bazı dijital verilerin iptal edilmesi için nasıl destek verdiklerini de biliyoruz. Bu birkaç gün içerisinde İspark’ta neler olduğunu da (park ücretlerinin arıza olduğu gerekçesiyle dijital sisteme işlenmemesi) biliyoruz. Personelin nasıl baskı altında tutulduğunu da biliyoruz. Kendilerini ezdirmesinler. Personel olumsuz işlere izin vermesin. Bu zaman kaybının da olmamasını diliyoruz.

İmamoğlu, Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın kazandığı zaman çekilen bir fotoğrafı da göstererek, şu çağrıyı yaptı: Yıl 1994… İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini devreden CHP’li Nurettin Sözen ve rahmetli Erbakan seçimi kazanan Erdoğan’ın elini kaldırıyor. 25 yılda ne değişti? Normalleşelim, çağrım budur adalet istiyorum.”

.
SÜRECE TESİR EDEN BİR YANLIŞLIK YOK: Seçimde hiç mi hata olmaz? Bizde de onlarcası var. Örneğin Bakırköy’de CHP’nin oy oranı 177. YSK’da 1 olarak gösterilmiş. Hâlâ düzeltilmemiş bir evrak. Biz de düzeltildiği gibi rakibimiz adına düzeltilenler de var. Bunlar var, olacak. Ama sürece tesir etmediği ortadadır.

YSK İÇTİHATLARA SADIK KALSIN: O sandıklarda görevliler var. Şerh koyulanlar var. Genel üzerinden yapılan hareketler soyut kavramlardır. İstanbul’a özel baskı altında karar alınırsa bu toplum vicdanında kabul görmez. Sürecin güvencesi YSK’dır. YSK karar ve uygulamalarında geçmişteki içtihatlarına sadık kalsın. 16 milyon insan adına takip ediyoruz.

BAHÇELİ VE ERDOĞAN’A SESLENİYORUM: Bir ilçenin seçimi yapılmış. Büyükçekmece’de 68 oy geçersiz oylardan çıkmış, 25 oy bizim adımıza çıkmış. Başka ilçede bizim lehimize de çıkabilir. Güvensiz ortamlarda insanların kafalarında şaibe yaratarak daha büyük sıkıntılar olmaması için bu çağrıyı yapıyorum. Bir an önce yetkimizi bize verin. İstanbul’un zaman kaybına uğramasına neden olmayın. Süreç devlet adamı hassasiyeti ister. Dünyanın sonu değil, 16 milyon insan mutlu. Söz verdiğim gibi Anıtkabir’i ziyaret etim. Toplumun bu huzurunu kabulleniş biçimini yetkili kişiler de anlasın ve gereğini yapsın. Ahlaksızca hırsızlık gibi terimleri kullanarak insanları yargılamasınlar, hadlerini bilsinler. Bu sürecin en sağlıklı bir şekilde neticelenmesi elzemdir. Acil bir süreçtir. Ben gerektiğinde sıklıkla sizlerle buluştum. Arkadaşlarım sürecin takibinde. Seçim kurullarının önünde arkadaşlarım görev başında. Ben bir yandan İstanbul ile ilgileniyorum. Bu görevin sağlıklı bir şekilde başlatılması adına dün çağrımı yaptım bugün de yapıyorum. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye sesleniyorum, tecrübelerine dayanarak bu sürece dair katkılarını davet ediyorum. Bahçeli’nin katkı sunmasını özellikle istirham ediyorum.Ülkemizin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aynı şekilde sürece katkı sunmasını bekliyorum. Vicdana sığmayan bu duruma Sayın Erdoğan tarafından da katkı bekliyorum. Kendilerini sürece katkı sunmaya davet ediyorum. Bunu her gün hatırlatacağım.”

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2019, 11:46
SIRADAKİ HABER