İmamoğlu'ndan Stratejik Plan Çalıştayı'na katılmayan MHP'li ve AKP'li üyelere tepki

İstanbul Stratejik Plan Çalıştayı düzenlendi

© AA
İmamoğlu'ndan Stratejik Plan Çalıştayı'na katılmayan MHP'li ve AKP'li üyelere tepki

Gelecek 5 yılın planlanacağı İstanbul Stratejik Plan Çalıştayı'nın ilki gerçekleştirildi. Açılış konuşması yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, çalıştaya katılmayan MHP'li ve AKP'li belediye başkanlarına tepki gösterdi. Tüm belediye meclis üyelerini çalıştaya davet ettiklerini belirten İmamoğlu, katılmayan vekiller için, "Burada olmayacaksınız da nerede olacaksınız?" dedi.

CHP ve İyi Parti'li milletvekillerine de AKP ve MHP'li milletvekilleri için çağrı yapan İmamoğlu, "Burada bulunan arkadaşlarımız, bulunamayan arkadaşlarımıza siyasi bir nispet yapar gibi değil, 'Keşke olsaydınız, olursak bir arada üretiriz, birdahakine sizi bu tür toplantıları aramızda görmek istiyoruz' demesi lazım" dedi.

"Bu süreci şeffaf şekilde yürüteceğiz" diyen İmamoğlu, şunları kaydetti:

"Şeffaflık bizim özellikle yönetimimizin temel unsurlarından biri olacak. Özellikle şeffaflığı destekleyecek olan en kıymetli refleks de demokratik katılımı güçlendirmek. Bu güçlendirmeyi lafta değil uygulamada da var etmek. Bugün buluşmamız tam da bunun göstergesi. İBB nezdinde belediye başkanlarımız meclis üyelerimiz var. Her siyasi partinin meclis üyesini davet ettik. CHP ve İyi Parti'nin meclis üyesi arkadaşlarımız katıldı. Belediye başkanlarımızdan izinli olanlar var. Niye katılmadı diyerek yargılamak istemiyorum. Böyle bir tavra, böyle bir ortama ne yazık ki Türkiyemiz alışık değil. Yadırgamıyorum ve siyaseten asla ve asla yok sayıp kınamıyorum. Böyle bir ortama alışık değilim halbuki alışmalıyız, birbirimizi bu yönde ikna etmeliyiz. Burada bulunan arkadaşlarımız, bulunamayan arkadaşlarımıza siyasi bir nispet yapar gibi değil, 'Keşke olsaydınız, olursak bir arada üretiriz, bir dahakine sizi bu tür toplantıları aramızda görmek istiyoruz' diyelim. Türkiyemizin en önemli hususu, geleceği okuma konusunda bir stratejik plan çalıştayımızdır. Orada olmayacaksınız da nerede olacaksınız? Tümüyle siyaset dışı birazdan konuşulacak işte. Bir grup çalışmasının ürünü olarak bütün görüşler ortaya konulacak."

Katılımcı bir anlayışla benimsediklerini ifade eden İmamoğlu, sivil toplum kuruluşlarını ve üniversiteleri de muhatap alarak bir yönetim gerçekleştireceklerini söyledi. Muhtarlarla da bir araya geleceklerini ifade eden İmamoğlu, "Yarın belki 2 bin 500 kişi İstanbul'un farklı yerlerinden aramıza katılacak, muhtarlarımızın da fikirlerini alacağız. Onların hem kendi meslekleriyle ilgili hem de İstanbul'un odağındaki sorunlarla ilgili bizlere bilgi verip yol gösterecekler" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2019, 11:22
SIRADAKİ HABER