İmamoğlu'nun önüne çamaşır suyu döküp iş istedi

İBB Başkanlığı'nın ilk iş gününde gazetecilere açıklamalar yapan Ekrem İmamoğlu,

© AA
İmamoğlu'nun önüne çamaşır suyu döküp iş istedi

İBB Başkanlığı'nın ilk iş gününde gazetecilere açıklamalar yapan Ekrem İmamoğlu, yetki konusunda yaşanabilecek gasp girişimlerine karşı hukuka başvuracaklarını söyledi. İmamoğlu'nun belediyeye gelişi sırasında önüne çamaşır suyu döken bir kişi iş istedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bu sabah mesaiye başladı. İBB önünde İmamoğlu’nu karşılayan bir kişi, yere çamaşır suyu döktü ve “İstanbul’daki kirliliği, çamaşır suyu ve deterjanla temizleyip, tertemiz bir sayfa açıp, halkı şeffaf ve demokratik bir şekilde yönetmenizi istiyorum” diyerek iş istedi.

İmamoğlu, ilk mesai gününde gazetecilere de açıklamalar yaptı. Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeyle atama yetkisi belediye başkanlarından alınıp, belediye meclisine verilmesi ve mahkemenin bu kararı iptal etmesiyle ilgili soruya İmamoğlu, ”Belediye başkanına ait bir yetkiyi, belediye meclisine sevk etmenin kanuna aykırı olduğu konusu çok net. Bütün belediyelerin dava açarak mahkeme süreçleriyle bu süreci tamir etmesi çok gereksiz. Alınan ve gönderilen genelgeyi açıkçası çok anlamlı bulmadık. Bu konuyla ilgili Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü’ne başvurumuzu yapacağız. Uyarımızı yapacağız. Kanuni haklarımızı arayacağız. Umarım geri dönüş sağlanır. Çünkü hiç anlamlı olmayan bir genelge” yanıtını verdi.

‘ADİL OLACAĞIZ’

Ekrem İmamoğlu, “Son günlerde sosyal medyada bazı çalışanların işten çıkartıldığı konuşuluyor. Bununla ilgili bir incelemeniz var mı” sorusuna da “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde hangi konu varsa inceleyeceğiz. Tabii ki sıralaması var. Ama insan kaynağı da çok önemli noktalarından bir tanesi. Eğer haksız yere işten çıkarılma varsa, eğer haklı olmamasına rağmen şu anda Büyükşehir Belediyesinden maaş alan varsa yani her iki husus da irdelenecek, incelenecek. Kaldı ki bir buçuk iki aylık dönem içerisinde bir kısım işe alımla ilgili de bize ulaşan ihbarlar var. İştirakler üzerinden daha, bu konuyu da araştıracağız. Adil olunmuş mu? İşe alımlarla ilgili nasıl bir uygulama ortaya konulmuş, sınavları mülakatları, nasıl bir inceleme, nasıl bir sorularla insanlar elenmiş? Tümüne bakacağız. Bu konularda hassasız çünkü meydanlarda en çok verdiğimiz söz şu: Adil olmak” şeklinde yanıtladı. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER