İmamoğlu: Oda TV'yi kaptanla seçimi iptal ettiren kafa aynı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Oda TV soruşturmasına şöyle tepki gösterdi: "31 Mart’taki seçimi iptal ettiren kafa var ya; bu aynı kafa. Bugün Oda TV’yi kapatacaklar, yarın başka bir şeyi kapatacaklar, ondan sonra da ‘Biz demokratız’ diye sağda solda gezecekler. 2019’dan ders çıkartmayanlara, bu millet gerektiği dersi, gerektiği noktada, sandıkta orada burada vermeyi bilir. Akıllarını başlarına toplasınlar."

© AA
İmamoğlu: Oda TV'yi kaptanla seçimi iptal ettiren kafa aynı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Oda TV’ye erişim engeli getirenle 31 Mart’taki İstanbul seçimini iptal ettirenlerin aynı kafa olduğunu söyledi ve “Millet sandıkta, orada burada hesap sorar” dedi.
 
Laleli Sanayici İş İnsanları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen İmamoğlu, daha sonra soruları yanıtladı. İmamoğlu’nun sorulara verdiği yanıtlar özetle şöyle:

KORONA VİRÜS UYARISI: BİRBİRİNİZE GEÇİCİ MESAFELER KOYUN

İBB’nin korona virüsü ile ilgili aldığı önlemler nelerdir? İstanbul’da vakaların görüldüğüne dair spekülasyon var. Size ulaşan bir bilgi var mı?

Bana ulaşan bir bilgi yok. İstanbul, bu anlamda çok büyük bir kent ve Allah korusun böyle bir virüsle baş etme konusunda en ciddi sıkıntıları yaşayacak şehirlerden bir tanesi. Bu manada yekli olduğumuz alanlarda, özellikle korona virüsü ile ilgili toplumun bilinçlendirilmesi, hangi şekillerde korunulabilir ve neler yapılmalı, nasıl tespit edilebilir şekliyle vatandaşlarımızı her mecradan bilgilendirme çabası içerisindeyiz. Toplu kullanım alanlarında; otobüsler olsun, metro ve metrobüs gibi diğer araçlar olsun, buralarda yoğun bir dezenfekte çalışması yapıyoruz. Hemen hemen her gün tıbbi anlamda desteklenmiş usullerle yoğun bir şekilde çalışmasını yapıyoruz. Yine 40 otobüsü arkadaşım dizayn etti ve İstanbul’da gezici olarak dezenfekte imkanı ve fırsatı tanımak üzere İstanbul’a hizmet edecek şekilde yola çıkıyorlar. Umarım verilen bilgiler doğrudur ve İstanbul’umuz bu hastalıktan etkilenmez ve hiçbir can kaybı yaşamayız.”

Siz de rahatsızsınız, kişisel olarak aldığınız önlemler var mı?

-Var tabi. Mümkün olduğu kadar sarılmamaya, sadece tokalaşmaya çalışıyorum. Hatta bazen onu bile tercih etmeden, başta evde çocuklarımı ve eşimi koruyarak, dışarıda da insanlara bunu bulaştırmamaya dönük biraz mesafe koymak zorunda kalıyoruz. Bunun mesajını da verelim. Lütfen bu dönemde birbirinize geçici olarak mesafeler koyun. Bazen tokalaşmamayı, -ki kesinlikle öpüşmemeyi- tercih etmek gerektiğini düşünüyorum.”

‘DERDİNİZ NE SİZİN?’

Türkiye’nin gündemine Oda TV soruşturması var. Sitenin haber müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç tutuklandı. Başka gazetecilerin ifadeye çağrıldığını öğrendik. Siteye erişim engeli de getirildi. Bu konuda hakkındaki değerlendirmenizi alabilir miyiz?

O kadar can yakıyor ki… Bakıyoruz ve üzülüyoruz. Dünyada biz, itibarsız bir zemin oluşturma konusunda elinden geleni yapan bir sistemin içinde boğuluyoruz dönem dönem. Bu da onlardan bir tanesi. Yani Allah aşkına sormak istiyorum: 31 Mart’taki seçimi iptal ettiren kafa var ya; bu aynı kafa. Mesela 31 Mart’ta seçimi iptal ettiren kafa ne dedi? “Çaldılar onun için iptal edildi” vesaire. “Şu oldu, bu oldu” vesaire. Ne oldu? Bir senenin sonunda, bir Allah’ın kulunu göstersinler suçlu. Var mı? Yok. Aynı kafa… Bir haber yaptı diye basın özgürlüğünü elinden alan bu akıl; Türkiye’nin ekonomik, sosyal, turizm, hukuki anlamda bütün itibarlarını yerle bir eden bir anlayış. Nedir yani, derdiniz ne? Bir internet sitesi ile oranın genel yayın yönetmeni ile bir aile olarak trajedi yaşayan bir muhabirle, bir hanımefendiyle işiniz ne? Derdiniz ne sizin? Hiç kimse sizi eleştirmeyecek mi? Bu, bir avuç insan biliyor musunuz? O seçimi iptal ettiren bir avuç insan ile bu bir avuç insan arasında zerre kadar fark yok. Ülkenin aleyhine çalışıyorlar. Bu memleketin itibarına ihanet ediyorlar. Ne yazık ki buna devam ettiği sürece de insanlarımızın canı çok sıkılacak. Çok çok üzüntü verici. Yani bugün Oda TV’yi kapatacaklar, yarın başka bir şeyin kapatacaklar, ondan sonra da, “Biz demokratız” diye sağda solda gezecekler. Allah akıl versin. Bu millet, özgürlüğü seviyor. Bu millet barışı, huzuru seviyor. Bu millet, demokrasiyi seviyor. 2019’dan ders çıkartmayanlara, bu millet gerektiği dersi, gerektiği noktada, sandıkta orada burada vermeyi bilir. Akıllarını başlarına toplasınlar. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER