İmamoğlu Şu anda vakıflar adına iptal edilmiş 357 milyon liraya nokta koymuş durumdayız

"Millet iradesinin yok sayıldığı her anlayışın karşısındayız"

© AA
İmamoğlu Şu anda vakıflar adına iptal edilmiş 357 milyon liraya nokta koymuş durumdayız

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçmişte yaşanan ihmallere ilişkin olarak çok sıkı ve acı tespitlerinin olduğunu söyledi. Yakın zamanda yaptıkları tespitleri açıklayacaklarını ifade eden İmamoğlu, "Şu anda vakıflar adına iptal edilmiş 357 milyon liraya nokta koymuş durumdayız. Burada yemek adı altında bir vakfa 56 milyon lira verilmiş. İnanılmaz" dedi.
 
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "İstanbul'un bölücü örgütün temsilcilerine peşkeş çekilmesine mani olacağız" sözlerinin de kendisi için bir anlam ifade etmediğini söyleyen İmamoğlu, randevu talebine hâlâ yanıt alamadığını belirterek Erdoğan ile İstanbul'u konuşmak istediğini ifade etti. Öte yandan İmamoğlu konuşmasının devamında, "Millet iradesinin yok sayıldığı her anlayışın karşısındayız" sözleriyle HDP'li belediyelere kayyım atanmasına da tepki gösterdi.
 
İmamoğlu'nun konuşması şöyle:
 
(Erdoğan’ın "İstanbul'un bölücü örgütün temsilcilerine peşkeş çekilmesine mani olacağız" sözlerine)  Üzücü, çok üzücü ve çok anlamsız. Zaten toplumun inanmadığı bir söylem. Bu söylenenlerin artık hiçbir karşılığı yok. İstanbul emin ellerde. İstanbul, halkın yüzde 55’inin oy verdiği bir belediye başkanının ahlaklı, nitelikli, çok inanmış yol arkadaşları ile ve insanları işin içine katarak, parti ayrımı yapmaksızın, seçildikten sonra belediye başkanı kimliğiyle herkesi kucaklayan bir belediye başkanına emanet. Sayın Cumhurbaşkanı bu sözleri söylerken şöyle düşünüyor olabilir; bir kişinin kararıyla her şey yapılır gibi. Bazen mış gibi görünebilir. Milletin iradesi en öndedir. Milletin iradesi size muazzam bir güç katıyor, motivasyon katıyor. Biz o yürekle yürüyoruz. Projeler hazırlıyoruz, İstanbul’un sorunlarını tespit ediyoruz. Geçmişte yaşanan ihmallere dair de çok sıkı tespitlerimiz var. Arkadaşlarım size sunacaklar çok acı tablolar var. Tabii işin başındayız. Şu an itibariyle iptal ettiğimiz vakıflara aktarılmış kaynaklar adına söylüyorum, tam 357 milyon liralık bir sürece nokta koymuş durumdayız. Bunun içinde sadece bir vakfa yemek desteğinin 56 milyon liralık bölümü var. İnanılmaz. Bu milletin parasını nereye harcıyorsunuz? Bir bina yapılıyor, bir vakfa verilmek için, maliyeti 165 milyon lira. Artık o bina İstanbullulara ait. Onun bunun vakfına ait değil, İstanbullulara ait. Bu daha başlangıç.
"Millet iradesinin hiçe sayıldığı her davranışın da arkasındayız"
Ben diler ve isterdim ki, bir buçuk aya yaklaştı, Sayın Cumhurbaşkanından randevu talep ettim. Kendisine İstanbul’la ilgili düşüncelerimizi sunacağız. Ben İstanbul’un belediye başkanıyım. Neyi konuşacağım, milletin iradesiyle seçilmiş iki kişi olarak neyi konuşacağız? İstanbul’un sorunlarını konuşacağız. Bunları konuşacağımıza bize miting alanlarından göndermeler yapmasının hiçbir anlamı yok. Ben hiç önemsemiyorum bile çünkü arkamızda kocaman bir millet iradesi var. Millet iradesinin hiçe sayıldığı her davranışın da arkasındayız.

"Biz 200 bin insana İstanbul'un kaynaklarıyla 5 yıl içerisinde sistemli bir şekilde iş bulacağız. İktidara soramadığınızı ben soruyorum iktidara, umuyorum iktidar da bu işsizlere nasıl iş bulacağına yönelik bir takvim önümüze koyar. Bu derin sorun dururken İstanbul'un seçilmiş başkanına laf atmakla bu sorunlar çözülmüyor."
 
"2017'den sonra kimse elini kıpırdatmamış, boş işlerle uğraşmış."
 
"Tamir ettiğimiz gibi Sirkeci'deki sorunu kalıcı olarak çözeceğiz."
 
"Araçla ilgili kısımda da ciddi yol aldık. Ne yazık ki orada da muazzam bir israf var. Yakın bir vakitte nasıl bir israfın olduğunu sizlerin gözünün önüne sereceğiz. Tatil konusu yeterince konuşuldu. Herkes bir yorum yaptı. Bence vatandaş da vicdanıyla buna güzel bir yorum yapmıştır."
 
"Taksiler minibüslerle ilgili iki yıla yakın zam yapılmayan bir süre var. Diğer toplu taşımalarda zam yapmaksızın bir görüşme yapılacak. Bu işi yapan insanların işi yapabilme kalitelerini de düşürmeyecek bir çözüm bulacağız."
"Batman'daki nikâhına katılacağıma söz vermiştir. Diyarbakır üzerinden Batman’a gidip döneceğim. Henüz kesinleşmedi ama Diyarbakır’a gitmişken görüşmelerin olacak."

"Bu hafta işlemleri biter bir aksilik olmazsa yakın zamanda İBB halka ait olan bu alanın yönetimini devralacak. Oradaki işletme düzenini sağlayacağız ve yeni otogar düzeninin sağlamak için oradakilerle ortak çalışacağız. İlk Esenler’deki otogarı toplum lehine en iyi şekilde kullanacağız.

15 gün içinde tüm malzemelerini boşaltıp bize teslim edeceklerini söylemişler. Arkadaşlarım bu makul süreyi onlara sağlayacaktır."

SIRADAKİ HABER