İmamoğlu: Suriyeli mültecilerin sorunları yokmuş gibi davranamayız

CHP'nin düzenlediği Uluslararası Suriye Konferansı başladı.

© Twitter
İmamoğlu: Suriyeli mültecilerin sorunları yokmuş gibi davranamayız

CHP'nin düzenlediği Uluslararası Suriye Konferansı'na CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve CHP'li isimler katıldı. 

Konferans CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın konuşması ile başladı.

Ağbaba'nın konferans hakkında bilgi verdiği konuşmanın ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuştu.

İmamoğlu konuşmasında, "Suriyeli mültecilerin sorunları yokmuş gibi davranamayız. Görmemezlikten gelemeyiz" vurgusu yaptı. 

İmamoğlu şunları dile getirdi: 

"İnsan ve toplumla ilgili her sorun, çok katmanlıdır, itinayla politikaları sürdürmeyi gerektirir. Suriyeli mültecilerin karşı karşıya kaldıkları çok önemli sorunlar vardır. Yerel ve ulusal politikalar birlikte, ortak akılla geliştirilmelidir.

Sorun uluslararası, büyük bir sorundur. Belki de tarihte yaşanan en büyük toplumsal yer değiştirmedir."

İmamoğlu'nun ardından CHP Lideri Kılıçdaroğlu konuşuyor:

"Sizlere, en uzun kara sınırlarımızı paylaştığımız, Ortadoğu’ya açılan kapılarımızdan biri olan Suriye ile bir an önce dostluk ve iyi komşuluk ilişkilerini kurmak isteyen bir partinin genel başkanı olarak sesleniyorum.

Bugün sizlere, bölgesinde barış isteyen, komşularıyla ilişkilerini bu anlayış ve vizyon üzerine kuran, Türkiye Cumhuriyeti'nin olduğu gibi partimizin de kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'ün veciz sözü "Yurtta sulh, cihanda sulh" ilkesine sahip çıkmak üzere sesleniyorum.

CHP olarak bu konferansla, Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkileri onarmak için, Suriye’de savaşın başladığı 2011 yılından bu yana attığımız adımlara bir yenisini ekliyoruz."

SIRADAKİ HABER