İmamoğlu: Tabii ki Kürt vatandaşımın oyunu alacağım

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fox Tv'de İsmail Küçükkaya'nın Çalar Saat programında açıklamalarda bulunuyor: Benim önümde cumhurbaşkanıyla görüşmek için herhangi bir engel yok! Canlı yayında ilk icraatını açıklayan İmamoğlu, "Öğrenciler için İstanbulkart'ın aylık 50 TL olacağını" duyurdu.

© FOX TV
İmamoğlu: Tabii ki Kürt vatandaşımın oyunu alacağım

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 17 gün sonra mazbatasını aldı. İmamoğlu, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın Çalar Saat programına katıldı. Canlı yayında ilk icraatları sorulan İmamoğlu “İstanbulkart öğrenciler için aylık 50 TL oluyor” açıklaması yaptı. Aylık öğrenci akbili şu an 85 TL’den satılıyor.

İmamoğlu HDP sorusuna “Hem sınıflandırmak, hem kutuplaştırmak hem ayrıştırmak. Saymak bile bölmektir. Tabii ki Kürt vatandaşımın oyunu alacağım. Sizin etnik kökeninizi sorarak mı oy istiyorum sizden? Ayrı bir kutuba koymak, hayır, bütünleştirmek” yanıtını verdi.
 
İmamoğlu mazbatayı aldığı anları şöyle anlattı; “İstanbul tarihin en büyük kentlerinden biri, o sorumlulukla bu göreve sahip olmak büyük onur. Bir yandan da heyecan duyuyorum. Günün sonunda büyük bir kitle toplandı. Her kesimden insan toplandı. Otobüsten bakınca insanların beklentilerini görebiliyordum. Allah korudu biraz sıkışma, çekişme ile mazbatamızı aldık. Günün sonunda tabii orada büyük bir kitle toplandı. İnsanların oraya akarak gelmesi, her kesimden insan vardı. Otobüsten aşağı baktığımda sevgilerini, coşkularını, beklentilerini hissedebiliyorsunuz. Anadolu Efes’in maçına söz vermiştim. Dediler ne yapacağız? Dedim yok, söz verdik önceden. Anadolu Efes’e hayranlığım bir başkadır. Altyapıları, tarzı… Gittik çok güzel bir maç oldu. Sonra eve geçtik. Annem, babam geldi. Tabii kızım sitem yaptı. “Bir oğlum burada, iki çocuğum evde” demiştim. ‘Çocuklarıma söz veriyorum’ demiştim. Eve girdim, ortanca oğlum hemen sarıldı, esprili bir çocuktur. O 7 yaşındaki kızım tabii, “Bir oğlunuz yanında, iki çocuğunuz evde öyle mi?” dedi. Sırtını döndü. Aaa, çok dayanamadı tabii. Sarıldı sonra”

‘HUKUK İNSANLIĞIN NEFESİDİR’

Hukuk olmadan insan nefes alamaz diyen İmamoğlu, “Hukuk üstündür insanlığın nefesidir bence. hukuk olmadan insan nefes alamaz. Adaletin bittiği yerde insanın nefes alamaması gibi. Sokaktaki sokak hayvanından tutun da doğaya karşı insanların birbirine karşı diyaloglarına karşı… Hukuk çok derin bir mesele.” diye konuştu.

‘AA VERİLERİ AK PARTİ’DEN ALDI’

AA’nın veri akışını durdurmasını değerlendiren İmamoğlu, “AA verileri AK Parti’den aldı” dedi. “Bir dönem Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdürlüğü görevini de yürüten Kemal Öztürk’ün ‘İmamoğlu, ‘seçim kazanan başkan’ olacaktı, şimdi ‘zafer kazanan lider’ konumuna geldi. Bunun sebebi de AK Parti içindeki kifayetsiz bir kliğin ve ona destek veren bir kısım medyanın akla zarar tutumudur” ifadesini değerlendiren İmamoğlu,’Tabii ben kendi siyasi kurumları hakkında yorum yapmak istemem ama yanlış yapıyorlar. Seçimi kaybetmenin, kazanmak kadar doğal olduğunu unutuyorlar. Lütfen ilgililer, parti süreçleriyle ilgili değerlendirmelerini yapsınlar. Bu AK Parti’ye de zarar veriyor’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmek için bir engel olmadığını belirten İmamoğlu, “Benim önümde cumhurbaşkanıyla görüşmek için herhangi bir engel yok. Ben bir kelimenin bu ülkenin gündeminden kalkmasını istiyorum: Azınlık. Böyle bir tarif olabilir mi? Hepimiz 16 milyonun bir parçasıyız.” ifadelerini kullandı.

‘İstanbul’da başarılı beş yıl geçirirseniz Cumhurbaşkanı adayı olur musunuz’ sorusuna ‘Siyasette yol haritanızı kendiniz belirlediğiniz de kaybedersiniz’ dedi.

Başakşehir sorusuna ise, “Ben sporun içinden geliyorum. Bu hafta da Galatasaray’ın maçına gideceğim. Benim için toplumsal sporu desteklemek. Ben çocuklarıma ısrarla spor yaptırıyorum. Şimdi bir İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanın işi spor kulübü yaratmak değil” yanıtını verdi.

İBB İmamoğlu’nun açıklamaları şöyle;

EN DEMOKRAT BELEDİYE BAŞKANIYIM: Büyük bir sorumluluk. Tarih kitaplarının yazması da büyük bir sorumluluk. Yakın tarihi çok okurum. O tarih kitaplarında insanları okurken şöyle şeyler düşünürüm; aslında belki de bazı insanlar kötü şeyler yapmak istemeden kötü işler yapmış olabilir. Yani şansı iyi gitmemiş olabilir. Tarihte şanssız liderler vardır, bazen gerçekten kötü liderler de vardır.Dolayısıyla dua ediyorum. Allah yardımcım olsun, bu şehrin insanları benim en değerli yol arkadaşım olsun. Beraberce sadece seçimi kazanan bir kişi olarak tarih yazmış biri olmadan Türkiye’nin ve İstanbul’un en değerli zamanlarını yaşatan bir belediye başkanı olarak yazdın. Türkiye’nin en demokrat belediye başkanı olarak hedef koydum kendime.

BEN ARTIK SAYIN YAVUZU TAKİP ETMİYORUM: (Ali İhsan Yavuz’a tepki) Şunu söyleyeyim toplumu fişleme ile işinize geldiğinizde toplumun fertlerini terörist ilan etmeyle ülkeye zarar verirsiniz. Bu dilden vazgeçsinler. Ben artık Sayın Yavuz’u izlemiyorum, hiç takip etmiyorum, hiçbir kıymeti yok. Çünkü dayanaksız. Uydurma işler. Yok benimle ilgili Yunanistan’da şu gazete şöyle yazmış. İnanılmaz “Yüksek Seçim Kurulu’nun yurt dışından talimat almasına ihtiyaç yoktur, YSK asil bir kurumdur. Hepimizin nefes almasını sağlayan değerli bir kuruldur. İnşallah kalan süreci de bitirecektir, rahat bir şekilde önümüze bakacağız.

(HABER MERKEZİ)


Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2019, 09:49
SIRADAKİ HABER