İmamoğlu: Üç yılla 24 yılı kıyaslayan arkadaşlar, beş yıl bittiğinde gelip bize oy verecekler

"Eleştiriye açığım"

© AA
İmamoğlu: Üç yılla 24 yılı kıyaslayan arkadaşlar, beş yıl bittiğinde gelip bize oy verecekler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, görevindeki 1146 gününü geride bıraktı. Başta AKP olmak üzere iktidar kanadı tarafından, “Üç yıldır İstanbul’a tek çivi çakmadı” diye eleştirilerine tepki gösteren İmamoğlu, “24 yılla bizim üç yılımızı kıyaslıyorlar. Bundan mutlu oluyorum. Üç yılla 24 yılı kıyaslayan arkadaşlar, beş yıl bittiğinde gelip bize oy verecekler, göreceksiniz” dedi.

Cumhuriyete konuşan İBB Başkanı, projelerini şöyle anlattı:

“Kocamustafapaşa’dan sonra ikinci Kent Lokantası’nı Bağcılarda açtık. Sonbaharda sayısı 10’a çıkacak. Devamı gelecek. Kent Lokantaları yalnızca İstanbulluların yükünü hafifletmekle kalmıyor, kadın istihdamına da katkı sunuyor. Bugün bir lokantadan 100 TL’den aşağı çıkamıyorsunuz. Kent Lokantası’nda bugünkü fiyatla bir çorba, bir yemek, makarna veya pilav, salata ve su 29 TL. Bu ücret derin yoksulluk çeken kesime rahat bir nefes aldırıyor. Kent Lokantası, asla esnaf lokantasıyla rekabet yapmıyor. Kent Lokantası’na gidenler, esnaf lokantasına zaten gidemeyen kesim.”

"Parti rozetini çıkardık"
 “Parti rozetini çıkardık. Vatandaşa hizmette ayrım yapmadık. ‘Üsküdar AKP’li belediye’ demedik. Atık su sorununu çözdük. Deniz artık Kurban Bayramı’nda kırmızıya boyanmıyor. Denizle kara birleşmiyor. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in, bunu siyasi kompleks yapmadan takdir etmesi takdire şayan. Halka hizmette particilik olmaz. Aynı yaklaşımı biz de görelim biz de takdir ederiz. Bu memleketin ayrışmaya değil hizmette bütünleşmeye ihtiyacı var.”

"Fiber optik ağla örüyoruz"
“İnternet ağı ve hızı açısından dünyanın çok çok gerisindeyiz. Hızlı ve yaygın internet için İstanbul’u fiber optik ağlarla örüyoruz.”

"Tek kuruş kredi verilmedi"
“İBB’ye üç yıldır, kamu kurum ve kuruluşlardan tek kuruş kredi verilmedi. Mevcut kredileri bile kapattılar. Ancak hiçbir mazeret İstanbul’a hizmet etmekten önemli değil. Yakınmayı sevmem. Sadece durum tespiti yapıyorum. Halkımız gerçekleri öğrenmeli. Benim görevim hiçbir mazerete sığınmadan İstanbul’a hizmet etmektir. Özkaynaklarımızla İstanbul’da bir başarı hikâyesi yazıyoruz.”

"24 yılda 1 kreş yapmadılar"
“1994’ten 2018’e kadar, 24 yıllık AKP’li belediye döneminde tek bir kreş yapılmadı. Şu anda 32 kreşimiz var, 45 tane de inşa halinde var. Bizden önce belediyenin kreş sayısı sıfırdı. Her şeyi birilerine devretmişlerdi. Ama vakıflara, ama başka yerlere. İktidarın tüm engellemelerine rağmen hizmet etmeye devam ediyoruz.”

"Belediyeciliği hatırlattık"
“Yerebatan Sarnıcı ve Eyüpsultan Halk Sağlığı Merkezi’ni hizmete açtık. Fatih’te Seyid Velayet ve Asude Hanım türbelerinin restorasyonunu tamamladık. İETT kadrosuna 500 eleman dahil oldu. Sancaktepe’de Yaşar Kemal Kütüphanesi’ni açtık. Sultanbeyli’de Sosyal Uyum Destek Merkezi’ni açtık. Avcılar’da Sabahattin Eyüpoğlu Kütüphanesi’ni açtık. Küçükçekmece de 421 araçlık zemin altı otoparkını hizmete açtık. Yine Küçükçekmece’de Cennet Meydanı’nı açtık. Küçükçekmece’de Attilâ İlhan Kütüphanesi’ni açtık. Esenyurt’ta Gülten Akın Kütüphanesi’ni açtık. İstanbul’a, sosyal belediyeciliği hatırlattık.”

"Çalışmayan metrobüse 23 milyon TL"
“BB Meclisi’nden oybirliğiyle çıkan 300 yeni metrobüs kredisi Cumhurbaşkanlığı’nda, hâlâ onaylanmadı. Özkaynağımızla 160 yeni metrobüs aldık. Önceki dönemde Hollanda’dan alınan ve bugün çalışamayan metrobüslerin tanesine 23 milyon TL ödenmiş ve peşin. Biz ise belirli bir süre bakımı da dahil olmak üzere, taksitle, 21 metrelik metrobüsü altı milyon TL’ye ve 25 metreliği ise tanesi 9 milyon TL’ye yerli metrobüs aldık. Üstelik 6 yıl vadeli.”

23 Haziran 2019’da, İBB’nin 12 metro projesinden 10 tanesi durmuştu. Belediyenin müteahhitlere 453 milyon TL hakediş borcu bulunuyordu. Finans sorunlarını aştık. Çekmeköy, Sancaktepe, Sultanbeyli hattına hız verdik. Araçlar geldi, raylara indi.”

"Eleştiriye açığım"
“Eleştirileri dinlemeyi çok severim. Benim en çok eleştirildiğim yer evimdir. Eşim sağlam bir eleştiricidir. Otoriter rejimin ülkeye ödettiği bedelin bir daha yaşanmaması adına eleştirileri dinleyen, bunun nimet olduğunu bilen biriyim.”

SIRADAKİ HABER