İnfaz işlemleri tamamlanan Canan Kaftancıoğlu Silivri Cezaevine gönderildi

Kaftancıoğlu 'Gezi direnişi kutlu olsun' diyerek İstanbul Adliyesi'ne gitti

© AA
İnfaz işlemleri tamamlanan Canan Kaftancıoğlu Silivri Cezaevine gönderildi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu,  infaz başvurusu için İstanbul Adliyesi'ne gitti. DHA'nın haberine göre Kaftancıoğlu adliyedeki infaz işlemlerinin ardından Silivri Cezaevi'ne gönderildi. Kaftancıoğlu, adliyeye girerken, "Bugün Gezi'nin yıldönümü, hepimize Gezi direnişi kutlu olsun diyorum" ifadesini kullandı. 

CHP İstanbul İl Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu hakkında Yargıtay 3. Ceza Dairesi 2021/5283 esas sayılı dosyasıyla kısmen onanan İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi 2019/171 esas sayılı dosyasında verilen karar kesinleşmiş, mahkeme kararı infaza gönderilmiştir.

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu bugün saat 11.30’da gerekli işlemlerin yapılması için İstanbul Adliyesine gidecektir."

Kaftancıoğlu'ndan açıklama
Kaftancıoğlu, söz konusu gelişmenin ardından Twitter'dan yalan bir haber üzerinden "devlet düşmanı" denilerek hedef alındığı paylaşımı alıntılayarak şunları yazdı:

"İnatla bana 'devlet düşmanı' yakıştırması yaparak algı oluşturmaya çalışan trol ve troliçeler; eğer bir şeye düşman olacaksam AKP’ye düşman olurdum ki onu bile olamam. Ruhumda yok çünkü, aynen sizlere bile düşman olamadığım gibi :) 

Düşmanlık sizde kalsın, nereden gelirse gelsin yanlış olanı eleştiri hakkı bende. İftira, hakaret, küfür, yalan dolanla iş yapanlara düşmanlık edersem eğer size benzerim ki hayatta en korktuğum şey bu olsa gerek. Canlı, doğa ve vatan sevgimi ölçmeye ise ne aklınız ne de ufkunuz yeter." 

CHP üyeleri, Kaftancıoğlu'nu karşılamak için adliye önüne gitti. Adliye önünde pankart açmak isteyen partililere polis ve özel güvenlik ekipleriyle gerginlik yaşandı. 

CHP İstanbul'dan partililere çağrı
CHP İstanbul İl Başkanlığı, "Talimatla tek adama göre verilen karara karşı, tüm İstanbul örgütümüzü Silivri Ceza İnfaz Kurumu önüne bekliyoruz. İstanbul İl Başkanımız Dr. Canan Kaftancıoğlu'nu bırakmıyoruz" mesajıyla partilileri Silivri Cezaevi önüne çağırdı.

Ne olmuştu?
Kaftancıoğlu'nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanarak 6 Eylül 2019'da mahkumiyetine karar verilen davanın temyiz incelemesini tamamlanmıştı.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında 5 ayrı suçlamayla açılan davada, 3 ayrı suçtan verilen 4 yıl 11 aylık cezasını onamıştı.

Daire, Kaftancıoğlu'na "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret"ten verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ile "Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılamak"tan verilen 1 yıl 8 ay hapis cezalarını kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu gerekçesiyle onamıştı. Kaftancıoğlu'na, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan verilen 2 yıl 4 ay hapis cezası ise 1 yıl 9 ay olarak düzeltilerek onamıştı.

SIRADAKİ HABER