İngiltere Başkonsolosluğu'nda 20 Kasım anması

İngiltere Başkonsolosluğu'na düzenlenen bombalı saldırının 17'nci yıldönümünde anma düzenlendi. Başkonsolos Judith Slater "Birleşik Krallık ve Türkiye terörün her türlüsünün ve virüsün üstesinden gelmek için kararlılıkla çaba sarf eden iki müttefiktir" dedi.

© TWITTER
İngiltere Başkonsolosluğu'nda 20 Kasım anması

İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na 20 Kasım 2003 tarihinde düzenlenen saldırıda ölenler için anma töreni düzenlendi.

İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu Judith Slater ve beraberindekiler, saldırının gerçekleştirildiği yere saat 10.55'te "Unutmayacağız" yazılı çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunan başkonsolos daha sonra konsolosluğa geri döndü. Slater yazılı açıklamasında, "Bugün Birleşik Krallık ve Türkiye için oldukça önem arz eden ve üzücü bir gün. 20 Kasım 2003'de meydana gelen bombalama bir İngiliz diplomatik misyonuna yapılan en öldürücü saldırıydı. Bugün yeniden bu trajik olayda hayatını kaybedenleri anıyoruz. Düşüncelerimiz her zaman olduğu gibi aileleri ve dostlarıyla. Birleşik Krallık ve Türkiye arasında güçlü ilişkiler tesis etmek için hayatlarını adayan çalışma arkadaşlarımızı bugün hatırlıyor, kendilerini ve ailelerine müteşekkirlerimizi sunuyoruz. Bu zor zamanlarda, tüm dünyanın Covid - 19 pandemisiyle uğraştığı bir dönemde Birleşik Krallık ve Türkiye terörün her türlüsünün ve virüsün üstesinden gelmek için kararlılıkla çaba sarf eden iki müttefiktir. Her zaman olduğu gibi bu işbirliği ve dostluk ruhuyla birlikte çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

27 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ
İstanbul Levent'te Metrocity Alışveriş Merkezi'nin karşısındaki HSBC Bank'ın yanında ve Tepebaşı'ndaki İngiliz Konsolosluğu'nun önünde iki büyük bombalı saldırı düzenlenmişti. Levent'te 11 kişi; Tepebaşı'ndaki patlamada ise 16 kişi öldü. Ölenler arasında, İngiltere Başkonsolosu Roger Short ve İngiliz vatandaşları da vardı. Saldırıyı El Kaide ve İBDA-C üstlendi. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER