İskilipli Atıf’ı andığı için valiye tepki gösteren vatandaşa açılan hakaret davasında yeni gelişme

Vali Çiftçi anmaya ilişkin “Allah sizi kahretsin. Bu milletin bağımsızlık mücadelesine düşman, vatan haini birini anan herkes benim gözümde Cumhuriyet düşmanı ve haindir”

© DHA
İskilipli Atıf’ı andığı için valiye tepki gösteren vatandaşa açılan hakaret davasında yeni gelişme

Milli Mücadele döneminde İngilizlerin desteği ile gerici isyanlara destek veren, Teali İslam Cemiyeti’nin yöneticisi İskilipli Atıf’ın 4 Şubat’ta, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül, AKP Çorum Milletvekili Erol Kavuncu, AKP’li Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’ün katılımıyla anılmasına tepki gösteren vatandaş hakkında açılan hakaret davasında yeni gelişmeler meydana geldi.

Vali Çiftçi anmaya ilişkin “Allah sizi kahretsin. Bu milletin bağımsızlık mücadelesine düşman, vatan haini birini anan herkes benim gözümde Cumhuriyet düşmanı ve haindir” paylaşımında bulunan Can A. adlı yurttaştan şikâyetçi oldu. Şikâyeti inceleyen Çorum Cumhuriyet Savcısı, Çiftçi’nin adı geçmeyen söz konusu paylaşımı için “haraket” suçlamasıyla Can A. adlı yurttaş hakkında iddianame hazırladı.

İddianamede, “Can A’nın, hakaret içerikli sözlerinin Çiftçi’nin şahsına değil, görevinden dolayı sarf edildiği” savunuldu. Bu nedenle, Can A. hakkında “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçundan kamu davası açılması istendi.

Ancak iddianame reddedildi. Savcı, ilk iddianameden üç ay sonra yeni bir iddianame hazırlayarak “yalnızca “hakaret” suçundan dava açılmasını talep etti. İkinci iddianamenin kabul edilmesi üzerine de dava açıldı.

SIRADAKİ HABER