İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kararına karşı açılan 42 dava bu ay görülecek

İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptali talebiyle açılan çok sayıda dava, Danıştay 10. Dairesi'nde haziran ayı boyunca gruplar halinde esastan görülecek.

© AA
İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kararına karşı açılan 42 dava bu ay görülecek

Daire, son alınan bilgiye göre aralarında İyi Parti lideri Meral Akşener, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in başvurularının da aralarında olduğu 42 davayı, 7-14 ve 23 Haziran'da yapacağı üç ayrı duruşmada ele alacak.

Gazete Duvar’dan Müzeyyen Yüce’nin haberine göre, duruşmaların ardından, İstanbul Sözleşmesi ile ilgili kararın açıklaması beklenirken, bu ay içinde görülecek olan dernek, baro ve sendikaların başvurularına ilişkin duruşmalara katılım çağrısı yapıldı.  İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptaline ilişkin açılan davalardan 15’i 7 Haziran’da görülecek

Danıştay 10. Dairesi’nde yarın yapılacak duruşmalar arasında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği, SOL Parti, Yargıçlar Sendikası ile Malatya, Zonguldak, Çanakkale, Kars, Artvin, Denizli, Kırklareli, Tokat, Aksaray ve Şırnak Barolarının açtığı davalar yer alıyor. 

15 duruşma ise 14 Haziran’da görülecek. İYİ Parti lideri Meral Akşener’in açtığı davanın yanı sıra bir diğer hafta yapılacak olan ve ağırlıklı olarak baroların oluşturduğu duruşmalar şu şekilde

Türkiye İşçi Partisi, İzmir Barosu, Trabzon Barosu, Mersin Barosu, Giresun Barosu, Eskişehir Barosu, Burdur Barosu, Adana Barosu, Manisa Barosu, Uşak Barosu, Bolu Barosu, Hatay Barosu, Tarım Orkam Sen/KESK ve Avukat Sedef Erken. 

Ay boyunca sürecek duruşmalar, 23 Haziran’da görülecek 12 dava ile sona erecek. O gün esastan görülecek davalar arasında Kocaeli, Kayseri, Batman, Samsun, Antalya, Ordu, Yalova, Bursa, Muğla, Van, Amasya Baroları yer alırken aynı zamanda Ankara Diş Hekimleri Odası’nın açtığı davanın da duruşması görülecek.

SIRADAKİ HABER