İstanbul'un mührü artık İmamoğlu'nda

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu mazbatasını almasının ardından belediye

© AA
İstanbul'un mührü artık İmamoğlu'nda

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu mazbatasını almasının ardından belediye binasına geçti. Büyük bir kalabalığın sloganlarıyla karşılanan İmamoğlu, Vali Ali Yerlikaya'dan görevi devraldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, görevi İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan devraldı. 23 Haziran seçimlerinin ardından yasal itiraz sürisinin de tamamlanmasıyla dün İmamoğlu’na İl Seçim Kurulu tarafından mazbatası verildi. Saraçhane’de toplanan binlerce kişi İmamoğlu için tezahürat yaptı.
 
Ekrem İmamoğlu dün önce Çağlayan’a giderek mazbatasını İl Seçim Kurulu Başkanı Ziya Bülent Öner’den aldı. Çoğunluğu kadın olan bir heyetin imzasıyla mazbatayı alacağına işaret eden İmamoğlu, “Bu aynı zamanda bize kamu yönetiminde, yapacağımız görevlerde cinsiyet eşitliği adına kadınların varlığı adına, kadınların toplumdaki yeri adına da değerli bir mesajdır. Bu mesajı da İstanbul’un şehremini olarak taşımaktan onur duyacağım ve bu konuda gerekeni yapacağımı şimdiden ilk günün ilk mesajı olarak paylaşmak isterim” diye konuştu.

Adliyedeki vatandaşların da sevgi gösterisinde bulunduğu Ekrem İmamoğlu, mazbata teslim töreninin ardından adliyeden ayrılırken kendisini bekleyen basın mensuplarının soruları üzerine, “İstanbul Büyükşehir Belediyesinde açıklama yapacağım, hepimiz için, şehrimiz için hayırlı olsun” dedi. Burada gazetecilerin birlikte hatıra fotoğrafı çektirme talebi üzerine İl Başkanı Kaftancıoğlu, bir gazetecinin fotoğraf makinesini alarak fotoğrafı çekti.

SARAÇHANE’DE COŞKULU KALABALIK

İmamoğlu ve beraberindekiler, daha sonra Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasına gitti. Kalabalık, İmamoğlu’nun gelişiyle Türk bayraklarını sallayarak sloganlar attı.  İmamoğlu buradan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan görevi devraldı. Yerlikaya mührü İmamoğlu’na vererek “Kendisini tebrik ediyorum. Bu süreçte birlikte çalıştığımız büyükşehir ailesine ve tüm İstanbullulara teşekkür ediyorum” dedi.

İMAMOĞLU’NDAN UYUMLU ÇALIŞMA TEMENNİSİ

İmamoğlu ise “Ben de Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Mührü aldım. Teşekkür ediyorum. Allah mahçup etmesin. Bu şehre, tarihine sahiç çıkacak bir yönetim anlayışını ortaya koymak istiyorum. İstanbulumuza hep beraber hizmet etme sözünü veriyorum. Herkesle uyum içerisinde çalışmayı temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER