İstiklal Caddesi'nde patlama: 6 kişi öldü, 53 kişi yaralandı

Patlamanın bulunduğu alanda polis ekipleri güvenlik önlemi alarak caddeye giriş-çıkışları kapattı

© AA
İstiklal Caddesi'nde patlama: 6 kişi öldü, 53 kişi yaralandı

Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde patlama meydana geldi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 6  kişinin yaşamını yitirdiğini, 53 kişinin de yaralandığını duyurdu. Patlamanın bulunduğu alanda polis ekipleri güvenlik önlemi alarak caddeye giriş-çıkışları kapattı. RTÜK, İstanbul’daki patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildiğini açıkladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da patlamaya ilişkin soruşturma başlattı. 

İstiklal Caddesi'ndeki patlama anı öncesinde banka oturan şüpheli dikkat çekti
Büyük bir alev eşliğinde meydana gelen patlama, Taksim Meydanı'ndan Tünel istikametine doğru Demirören AVM'ye gelmeden, Mis Sokak'ın İstiklal Caddesi'ne açıldığı bölgede oldu. İlk bilgilere göre, patlamanın, İstiklal Caddesi'nin iki kenarında dizili olduğu dükkânlarda değil caddenin ortasında olduğu tahmin ediliyor. Görüntülere göre; patlama, İstiklal Caddesi'nde Mango ve Colins mağazalarının açığındaki oturma banklı saksıların önünde meydana geldi, saksılı bankta oturan siyah kıyafetli ve kapüşonlu  bir kişinin yanına poşet içinde bir paket yerleştirerek beklediği dikkat çekti.

Taksim İstiklal Caddesi'nde patlama meydana geldiği ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekibi gönderildi.

İlk belirlemelere göre 4 kişi yaşamını yitirdi, 38 kişi yaralandı
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Twitter hesabından, "İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 4 kişi yaşamını yitirdi, 38 kişi de yaralandı. Yaralılarımız tedavi altına alınmıştır. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz." paylaşımını yaptı.

İmamoğlu: İlgili tüm ekipler bölgede, sağlıklı bilgilendirme yapacağız
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, patlamaya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı: 

"İstiklal Caddesi’deki patlama ile ilgili Emniyet ve Sağlık ekiplerimize yardımcı olunması, korku ve paniğe yol açabilecek paylaşımlardan uzak durulması zaruridir. İlgili tüm ekipler bölgede, sağlıklı bilgilendirme yapacağız." 

Şişhane tarafında silah sesleri duyulduğunu iddia edildi
halktv.com.tr'de yer alan haberde, Şişhane tarafında silah seslerinin duyulduğu iddia edildi. Polisin bir kişiyi vurduğu öne sürüldü. halktv.com.tr'ye konuşan  bir esnaf, "Az önce şu aşağıda 100'e yakın silah sesi duyuldu. Polisler üst üste ateş etti. Kime ateş ettiler bilmiyoruz. 50 60 elden fazla duydum. 1 dakika kadar sürdü" diye konuştu. 

Polis yetkilileri: Çatışma yok, havaya ateş açıldı
Konuya ilişkin halktv.com.tr'ye bilgi veren polis yetkilileri, çatışma olmadığını bazı polislerin havaya panik esnasında ateş açtığını söyledi.

RTÜK: Patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildi
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ise patlamaya ilişkin olarak, "Beyoğlu Taksim'de bir patlama haberi aldık. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Lütfen kaynağı belirsiz bilgilere itibar etmeyelim, güvenli kaynaklardan bilgi sahibi olalım. Farkında olmadan yanlış bilgiyi yaymayalım. İstanbulumuza çok geçmiş olsun"dedi. RTÜK, patlamaya ilişkin yayın yasağı getirildiğini duyurdu. 

Soruşturma başlatıldı
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, "Bugün İstiklal caddesinde meydanında gelen patlama nedeniyle İstanbul cumhuriyet başsavcılığımız tarafından soruşturma başlatılmış olup 5 cumhuriyet Savcısı görevlendirilmiştir. Ayrıca İstanbul sulh ceza Hakimliği tarafından patlama olayı ile ilgili görsel ve işitsel tüm haber ve sosyal paylaşım sitelerine yönelik yayın yasağı kararı verilmiştir" denildi.

Sosyal medyadan yapılan olumsuz paylaşımlara yönelik de soruşturma 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İstiklal Caddesi'ndeki patlamayla ilgili sosyal medyadan yapılan olumsuz paylaşımlara yönelik soruşturma başlattı.  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Soruşturmaları Bürosu tarafından İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlamaya ilişkin sosyal medya hesaplarından yapılan olumsuz haber ve paylaşımlara yönelik soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Patlamanın ardından sosyal medyaya erişim güçlüğü yaşanıyor. 

SIRADAKİ HABER