İyi Partili Özdağ görevinden istifa etti

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ'ın seçim sonuçları nedeniyle istifa ettiği belirtildi

© AA
İyi Partili Özdağ görevinden istifa etti

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın görevinden istifa etti. Özdağ'ın ardından Koray Aydın da partideki görevlerinden istifa etti.

İyi  Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ'ın "genel başkan yardımcıları Koray Aydın ve Müsavat Dervişoğlu'nun part içi tutum ve davranışlarının seçimde başarısızlığa neden olduğunu" istifasına gerekçe gösterdiği belirtildi.

Ümit Özdağ kimdir?

Ümit Özdağ 1961 yılında Tokyo/Japonya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı.

 Yüksek öğrenimini Münih kentinde Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde siyasal bilgiler, felsefe ve iktisat fakültelerinde tamamlamış ve yüksek lisans çalışmasını “Türkiye’de planlı kalkınma ve Devlet Planlama Teşkilatı” üzerine hazırlamıştır.

1986 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1990 senesinde “Atatürk ve İnönü Döneminde ordu-siyaset ilişkileri” konulu çalışması ile siyaset bilimi doktoru oldu. Dr. Özdağ, 1993 yılında “Menderes Döneminde ordu-siyaset ilişkileri ve 27 Mayıs askeri hareketi” konulu tezi ile "Siyasal Teori Doçenti" unvanını almıştır. 2001 yılında profesör oldu.

Ümit Özdağ 1999 senesinde dünyanın en büyük stratejik araştırma merkezlerinden birisi olan Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (ASAM) kurmuş ve başkanlığını üstlendi. 2000 yılında ASAM’a bağlı olarak çalışan "Ermeni Araştırmaları Enstitüsü"nü kurdu.

Prof. Dr. Ümit Özdağ, 2005 yılında 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü’nü kurmuş ve uzun süre başkanlığını yürüttü. Güvenlik bilimleri, istihbarat bilimi, düşük yoğunluklu çatışma, etnik sorunlar, Avrupa Birliği, Avrasya ve Ortadoğu konularında çalışan Prof. Dr. Ümit Özdağ, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde Gaziantep’ten milletvekili olarak seçildi.

2016 yılında MHP'den ihraç edilen Özdağ, İyi Parti'nin kurucuları arasında.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2019, 14:20
SIRADAKİ HABER