İzmir'de işçilere biber gazlı gözaltı

İzmir'de, toplu sözleşme talepleri için büyükşehir belediyesi önünde toplanan işçilere, polis biber gazı sıkıp, copla saldırdı. 15 kişi gözaltına alındı. Genel-İş'in eylem çağrısı üzerine Konak Meydanı'na çıkan yollar, otobüsler ve çöp kamyonları tarafından kapatılmaya başlandı.

© DHA
İzmir'de işçilere biber gazlı gözaltı

İZMİR – İZENERJİ işçileri bu sabah Konak’ta toplanarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi önüne yürüdü.  “Toplu sözleşme hakkımızı gasp ettirmeyeceğiz” pankartıyla büyükşehir belediyesi önünde basın açıklaması yapmak isteyen Genel-İş sendikasına bağlı işçiler ve sendika yöneticilerine polis izin vermek istemedi. Dakikalarca süren coplu ve biber gazlı saldırının ardından, aralarında Genel-İş yöneticilerinin de bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı.
 
DİSK, İzmir’de Genel-İş’e bağlı tüm iş kollarındaki üyelerini 13.00’te Konak Meydanı’nda gerçekleştirilecek protestoya çağırarak, örgütlü işyerlerinde yarım gün iş bırakma kararı aldı.

Sendikadan şu açıklama yapıldı: “Toplu sözleşme hakkı için eylem yapan DİSK üyesi İZENERJİ işçilerine yapılan polis saldırısını kınıyoruz. Gözaltılar alınanlar derhal serbest bırakılmalı. Tüm emek ve demokrasi güçlerini saldırıyı protesto etmek ve toplu sözleşme hakkında diretmek için bugün saat 13:00’te yarım gün iş bırakacak olan işçilerin yanına çağırıyoruz.”

Genel-İş’in eylem çağrısı üzerine Konak Meydanı’na çıkan yollar, otobüsler ve çöp kamyonları tarafından kapatılmaya başlandı.

SIRADAKİ HABER