JİTEM Ana Dava ile birleştirilen Musa Anter cinayeti davasının duruşması bugün görülüyor

© Arşiv
JİTEM Ana Dava ile birleştirilen Musa Anter cinayeti davasının duruşması bugün görülüyor

Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele (JİTEM) davaları arasında devam eden son iki davadan biri olan "JİTEM Ana Davası ile birleştirilen Musa Anter cinayeti davası"nın duruşması bugün Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Dava, dört gün sonra zaman aşımına giriyor. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen 35. oturum, davanın son duruşması olarak kabul ediliyor.

Kamuoyunun yakından bildiği faili meçhul cinayetlere kurban giden 27 gazeteci, yazar, avukatın ailelerinin oluşturduğu Toplumsal Bellek Platformu, duruşmadan önce yazılı bir açıklama yaptılar ve şunları paylaştılar:

"Cinayetin işlendiği dönemde olağanüstü hal bölgesinde işlenen ve sayıları binleri aşan faili meçhul cinayetler düşünüldüğünde, Ape Musa cinayetinin insanlığa karşı suç kapsamında değerlendirilmesi ve yargılamanın buna göre yapılması gerektiği çok açıktır."

"Önümüzde Uğur Mumcu, Sivas Katliamı, Yusuf Ekinci cinayeti gibi davaların da zamanaşımı yaklaşırken söz konusu olaylara ilişkin toplumu hassasiyete davet ediyor ve bu gibi durumlarda zamanaşımı işlemeyecek şekilde, “insanlığa karşı suç” kapsamında yargılamalarının yapılması için savcılıkları göreve davet ediyoruz."

Anter, 20 Eylül 1992'de Diyarbakır'ın Seyrantepe mahallesinde uğradığı silahlı saldırıda öldürülmüştü.

Cinayetin davası 2013 yılında JİTEM Ana Davası ile birleştirildi.

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir

SIRADAKİ HABER