Johnson, Erdoğan'dan harekatın sonlandırılmasını istedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Johnson ile telefonda görüştü. İngiltere'den yapılan açıklamaya göre Johnson,

© AA
Johnson, Erdoğan'dan harekatın sonlandırılmasını istedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere Başbakanı Johnson ile telefonda görüştü. İngiltere'den yapılan açıklamaya göre Johnson, Erdoğan'dan Suriye'nin kuzeyinde yürütülen Barış Pınarı Harekatı'na son verilmesini istedi. AA ise Erdoğan'ın Johnson'a Barış Pınarı Harekatı'nın amaçlarını anlattığını aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İngiltere Başbakanlık Ofisi sözcülüğünden görüşmeye ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“(İngiltere Başbakanı Boris Johnson) Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü ve bölgedeki insani durumu kötüleştirebilecek, IŞİD’le mücadelede kaydedilen ilerlemeyi sekteye uğratabilecek askeri operasyon nedeniyle İngiltere’nin duyduğu derin kaygıyı dile getirmiştir. Başbakan Türkiye’nin askeri operasyonunun İngiltere tarafından desteklenilemeyeceğini açık bir şekilde ifade etmiştir. Başbakan, Erdoğan’ı operasyona son verip diyaloğa girmeye davet etmiş, İngiltere’nin ve uluslararası partnerlerin ateşkesi mümkün kılacak müzakereleri desteklemeye hazır olduğunu belirtmiştir.”

Anadolu Ajansı ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’la yaptığı telefon görüşmesinde Barış Pınarı Harekatı’nın amaçlarını anlattığını aktardı. Buna göre, Erdoğan görüşmede, “Suriye’nin kuzeyindeki YPG ve IŞİD tehdidi tamamen ortadan kalkana kadar harekatın süreceğini, böylece topraklarını terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin de gönüllü ve güvenli bir şekilde geri dönüşlerinin sağlanabileceğini” ifade etti. (AA-Sputnik)

SIRADAKİ HABER