Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun davası yarın; “Tesadüf değil!”

“Gülistan Doku’yu bin gündür bulamayanlar, günlerdir Ezgi Zerkin’in failini yakalayamayanlar asıl yapması gereken işleri yapmak yerine bizimle uğraşıyorlar”

© ANKA
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun davası yarın; “Tesadüf değil!”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’ne “kanuna ve ahlaka aykırı faaliyet yürütme” ve “aile mefhumunu yok sayarak aile yapısını parçalamak” suçlamasıyla açılan fesih davasının ikinci duruşması yarın İstanbul Adliyesi’nde görülecek

Duruşma öncesi konuşan dernek yetkilileri, “Kadın cinayetlerindeki failleri yakalamak yerine bizimle uğraşıyorlar. Senelerdir açılmayan davanın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının olduğu bir dönemde olması tesadüf değil” dedi.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği Başkanı Gülsüm Kav, “Bu davayı özgürlük ve demokrasiyle ilgili yaşadığımız sorunların bir parçası olarak görüyorum. Senelerdir açılmayan davanın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının olduğu bir dönemde olması tesadüf değil. Dava açıldığından bu zamana hemen her gün gerici bir rejim dayatması var” dedi

Kav sözlerinin devamında, “Ailelere zarar vermeden bahsediliyordu davada. Kadınlar öldürülürken, şüpheli kadın ölümleri apar topar kapatılırken asıl aileler alabora oldu. Gülistan Doku’yu bin gündür bulamayanlar, günlerdir Ezgi Zerkin’in failini yakalayamayanlar asıl yapması gereken işleri yapmak yerine bizimle uğraşıyorlar” ifadelerini kullandı.

Platformun avukatlarından Leyla Süren de, “Bu kapatma davası sadece platformumuza değil Türkiye’de uzun yıllardır kadın hareketine karşıdır. Biz adliyelerde şüpheli kadın ölümlerini ortaya çıkarmak için savcıların kapılarını aşındırırken, İstanbul Adliyesi’nde bizi kapatmaya çalışıyorlarmış. İstanbul Valiliği, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve savcılık arasında yaklaşık 5 yıl yazışmalar trafiği olduğunu görüyoruz. Beş yıl boyunca derneğimizin yetkilileri bilgi için çağrılmadı” dedi.

SIRADAKİ HABER