Kadınları hedef alan imam Halil Konakcı kararına avukattan inceleme talebi: Savcının işleme koymama yetkisi yok

© AA
Kadınları hedef alan imam Halil Konakcı kararına avukattan inceleme talebi: Savcının işleme koymama yetkisi yok

Avukat İsmail Sami Çakmak; kadınları hedef alan imam Halil Konakcı hakkındaki suç duyurusuna “işleme konulmama” kararı verilmesi nedeniyle yeniden inceleme isteminde bulundu. Çakmak, savcının böyle bir karar verme yetkisi olmadığını belirtti.

Kadınları “Kadın erkek eşitliği tamamen yalan. Namazını kıldırt hanımına, başını örttür. Sokaklar kasap dükkanı gibi. Et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor” diyen imam Konakcı hakkında suç duyurusunda bulunuldu ancak "işleme konulmama" kararı verildi. 

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre; avukat Çakmak, söz konusu karara karşı yeniden inceleme isteminde bulundu. Kararın “yasalara ve hukuka aykırı olduğunu” vurgulayan Çakmak, “Dilekçemi keyfi bir şekilde işleme koymama gibi bir yetkisi yok” dedi.

Kararda, Danıştay’ın bir kararına atıf yapıldığını aktaran Çakmak, “Cumhuriyet savcısı, Danıştay 1. Dairesi’nin kararını, verdiği karara gerekçe yapamaz çünkü bu karara göre yetkisi yoktur” ifadelerini kullandı.

Çakmak, kararın bir örneğinin, savcı tarafından kişisel bilgileriyle birlikte Diyanet’e gönderilmesine ise “İhbarcı veya şikâyetçinin kimlik bilgilerinin gizli tutulması hükmünü niçin ve hangi amaçla hiçe saydı? Olağan bir savcılık uygulaması değil” dedi.

SIRADAKİ HABER