Kalın'dan McGurk'e: PKK propagandası yapıyorsun

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Washington Post'a yazdığı makalede "Türkiye Suriye konusunda güvenilir partner değil" diyen ABD’nin eski DAİŞ’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk’e yanıt verdi.

© AA
Kalın'dan McGurk'e: PKK propagandası yapıyorsun

Resmi Twitter hesabından açıklama yapan Kalın, McGurk’ün yazısıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Analizin hatalı. Türkiye aleyhindeki suçlamalarınız tamamen saçmalık, sadece PKK propagandasının tekrarı. Türkiye, yüz binlerce Suriyeli Arap, Kürt, Asur ve başkalarının hayatını kurtardı. PKK'ya yeni bir hayat vermek istiyorsun. Olmayacak."

Brett McGurk, Washington Post'a yazdığı makalede "Türkiye Suriye konusunda güvenilir partner değil" demişti.

Türkiye'nin Suriye'de, aralarında "aşırılık yanlılarının da bulunduğu muhalif gruplarına destek verdiğini" iddia eden McGurk, bu grupların çok küçük olduğunu, bu yüzden ABD'nin desteklediği Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) alternatif olamayacağını ifade etmişti.

Ayrıca Türkiye'nin ABD'nin büyük desteği olmadan Suriye'de tek başına hareket etme yeteneğinde olmadığını ifade eden McGurk, halihazırda Türkiye'nin desteklediği silahlı muhaliflerin, şu anda DSG'nin bulunduğu Suriye'nin kuzeydoğusuna yerleştirilmesiyle ilgili görüşmelerin yürütüldüğünü belirtmişti.

McGurk, "Bu tür adımların kaosa yol açacağını, aşırılığın yayılması için uygun ortamı oluşturacağını, binlerce Kürt'ü evinden edeceğini ve Suriyeli hıristiyanların hayatını riske atacağını" söylemişti.

Brett McGurk, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararına tepki göstererek istifa etmişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2019, 20:20
SIRADAKİ HABER