Kalın Harekat planlandığı gibi devam ediyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien başkanlığındaki heyetle gerçekleşen yaklaşık 1,5 saat süren görüşmelerin ardından açıklamalarda bulundu.

© AA
Kalın Harekat planlandığı gibi devam ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. 4 saat süren toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, açıklama yaptı. Kalın, Barış Pınarı Harekatı’nın sekizinci gününde olduğunu ifade ederek “Harekat planlandığı gibi devam ediyor” dedi.
 
Kalın yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

HAKLI DAVAMIZDAN VAZGEÇMEYECEĞİZ: (Barış Pınarı Harekatı) Dünyada dengelerin yeniden kurulduğu bir dönemde Türkiye’nin ulusal çıkarlarını esas alarak, bu hamleyi yapmış olması bazılarını şaşırtmış olabilir. Yaptırım tehditleri, kınamalar bizi haklı davamızdan vazgeçirmeyecektir. Barış Pınarı Harekatı hedeflerine ulaşana kadar, hız kesmeden devam edecektir. Barış Pınarı Harekatı’nı lekelemeye çalışanlar, Suriye’deki piyonları mevzi kaybettiği için sinirli, öfkeli ve komik halde bulunmaktadır. Türkiye’yi Barış Pınarı Harekatı konusunda eleştirenlere DEAŞ’lıları kimlerin neden bıraktığını sormak en tabii hakkımızdır.

7 MİLYON SURİYELİ KORUMAMIZ ALTINDA: Biz 4 milyona yakın Suriyeli mülteciye ülkemizde ev sahipliği yaparken, yaklaşık 3 milyona yakın Suriyeli’ye de Suriye tarafında yardım ediyoruz. Yani 7 milyona yakın Suriyeli, Türkiye’nin koruması altında bulunuyor. Bu Suriye nüfusunun yaklaşık üçte birine tekabül ediyor. Bunu yapabilen başka bir ülke var mı?

SURİYE HÜKÜMETİYLE RESMİ TEMASIMIZ YOK: (‘Türkiye ile Suriye arasında bir görüşme var mı?’) Bizim Esed rejimiyle resmi olarak bir görüşme, temasımız yok. (Münbic’teki gelişmeler) Orada Amerikan bayrağının yerine Rus bayrağının geçip, PYD/YPG’nin, bir başka gücün kontrolü altında olması kabul edilebilir bir şey değil.

(ABD’nin yaptırım kararı) Misliyle karşılık veririz. Onların bir çalışması varsa, elbette Türkiye Cumhuriyeti bunu karşılıksız bırakmayacaktır. İncirlik Üssü’nün statüsüyle ilgili şu anda bir değişiklik öngörülmüyor. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2019, 19:17
SIRADAKİ HABER