Karamollaoğlu'ndan Hiranur Vakfı'ndaki çocuk istismarı açıklaması: Suçlular en ağır şekilde cezalandırılmalı, ön yargıyla hareket edilmemeli

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken ‘imam nikahıyla evlendirmesine’ ilişkin olarak, "Bunu kabul etmek mümkün değil" dedi. Karamollaoğlu, suçluların en ağır şekilde cezalandırılmasını söylerken, "Adil karar verilmeli. Önyargıyla hareket edilmemeli" diye ekledi.

© Halk TV
Karamollaoğlu'ndan Hiranur Vakfı'ndaki çocuk istismarı açıklaması: Suçlular en ağır şekilde cezalandırılmalı, ön yargıyla hareket edilmemeli

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu, Halk TV'de Özlem Akarsu Çelik'in Liderler Özel programına konuk oldu. Katıldığı canlı yayında, gazeteci Timur Soykan'ın gündeme getirdiği  İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

"Kararlar geciktirilmemeli suçlular da en ağır şekilde cezalandırılmalı" diyen Karamollaoğlu, "Deliller ortadaysa vereceği kararı çabuklaştırmalı. Geciken adalet adalet değildir" ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bunu kabul etmek mümkün değil. Bunun birkaç yönü var. Sosyal yönüyle bunu zaten toplumda kabul etmek... Çocuk iradesi yok ki. Böyle bir şey olmaz. İnancı olan bir insanın da böyle bir suçu işleyeceğine ihtimal vermiyorum. İnsanlar hata yapabilir ama ben ihtimal vermiyorum.

İslami yönü olarak bunun kabul edilmesi mümkün değil. İslamla bağdaşmaz. Evlenmek irade işidir. Bunun bir de iştimai yönü var. Toplumda kargaşa meydana geliyor. Bundan dolayı ben bu konunun hukuk önünde net bir şekilde belirlenene kadar gündeme gelmemesinin doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü bu aileyi, aile reddediyor. Aile bundan rahatsızsa bu noktada farklı fikirler varsa özellikle tabii ben sizi tenzih ederek söylüyorum medyada bu çok dikkat çeken bir konu. Ama önyargılarla gidiliyor meselenin üzerine. Diyanet'in açıklaması da bu noktada. İslam rıza göstermez. Ben bu konunun istismara vesile edilmemesi sebebiyle gündemde tutulmamasını arzu ederim. Hem toplum hem aile rahatsız ediyor çünkü.

Deliller ortadaysa vereceği kararı çabuklaştırmalı. Geciken adalet adalet değildir. Bu noktada kabul edilebilir yanı yok. Bundan dolayı tarikatlar, Kuran kursları kapatılsın olmaz. Bundan dolayı ne için diyorum İslama önyargılı baktıkları için söylüyorlar.

Nerede olursa olsun ister İslami kurslar ister cemaatlere ait kurslar bu konularda MEB'in özellikle çok titiz davranmasına ihtiyaç var. Kararlar geciktirilmemeli suçlular da en ağır şekilde cezalandırılmalı. Hiç teredütüm yok benim. Ama adil karar verilmeli. Önyargıyla hareket edilmemeli. Buna uyulsun ve bu problemlerin çoğunu. Sözgelimi biz farklı bir şeyden bahsediyoruz. Nerede? Kuran kurslarının önünde falan değil. Bütün okullarda uyuşturucu alışkanlığı haline geldi. Bununla ilgileniyoruz diyor hükümet ilgileniliyorsa niye bu sürekli olarak yaygınlaşıyor?"

SIRADAKİ HABER