Karar yazarı Akif Beki: HSKve Adalet Bakanlığı yargıyı siyasallaştırma zannı altında bırakılıyor; muhalefet yanılıyor

Karar yazarı Akif Beki bugünkü yazısında HSK'nın görev yeri değiştirme kararına ilişkin olarak muhalefet tarafından yapılan eleştirileri değerlendirdi.

© TWITTER
Karar yazarı Akif Beki: HSKve Adalet Bakanlığı yargıyı siyasallaştırma zannı altında bırakılıyor; muhalefet yanılıyor

Karar yazarı Akif Beki bugünkü yazısında HSK'nın görev yeri değiştirme kararına ilişkin olarak muhalefet tarafından yapılan eleştirileri değerlendirdi. HSK ve Adalet Bakanlığı'nın yargıyı siyasallaştırma zannı altında bırakıldığını söyleyen Beki, 2019 yılında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'la ilgili tartışmaya yol açan bir fotoğraf paylaşan Samsun Cumhuriyet Savcılarından Ali Evcimen'in son listede yer almayışına dikkati çekti.

"Hâkim ve savcı atamalarında siyaseten ödüllendirme veya cezalandırma yoluna gidilmiş. Hani nerede!" diyen Beki, "Yok, kararları siyasi iradeyi rahatsız edenlerin rütbesi düşürülmüş. Yok, memnuniyetsizliğe yol açanlar uzağa sürülmüş... Siyasi kriterle değerlendirilmiş olsa Samsun savcısı da terfi almaz mıydı? Mesela bir başsavcılıkla ödüllendirilmez miydi?" diye sordu.

Beki, "Atama listesinde adı çıkmadı. Ödüllendirilmemiş yani, muhalefet yanılıyor" dedi.

Yazının tamamını okumak için tıklayın.

SIRADAKİ HABER