Kaşıkçı Davasında Tanık İfadesi: ‘’Tandır Fırınını Yakmamı İstediler’’

2 yıl önce Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu binasında öldürülen Cemal Kaşıkçı’nın cinayeti ile ilgili dava İstanbul’da görüldü. Duruşmada ifade veren bir konsolosluk çalışanı Kaşıkçı’nın binaya girmesinden sonra kendisinden tandır fırınını yakmasının istendiğini anlattı.

© REUTERS
Kaşıkçı Davasında Tanık İfadesi: ‘’Tandır Fırınını Yakmamı İstediler’’

Suudi Arabistan başkonsolosluğunun Türk personellerinden olan ve teknisyen olarak görev yapan Zeki Demir, 20 Suudi yetkilinin gıyaplarında sanık olarak yargılandığı Cemal Kaşıkçı cinayeti davasının ilk duruşmasında ifade verdi.

Cemal Kaşıkçı’nın binaya girmesinin üzerinden 1 saat geçmeden kendisinin Suudi Arabistan Başkonsolosluğu rezidansına çağrıldığını söyledi. Zeki Demir, ‘’Beş-altı kişi vardı. Tandır fırınını yakmamı istediler. Bir panik havası vardı’’ şeklinde konuştu.

Cemal Kaşıkçı 2 Ekim 2018 günü nişanlısı Hatice Cengiz ile birlikte evlilik hazırlıkları için gereken bazı belgeleri almak üzere Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gitmiş ve kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Cemal Kaşıkçı’nın cesedi de bulunamadı.

Bazı Batı ülkelerinin hükümetleri ve CIA, Kaşıkçı’nın öldürülmesi emrini Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın verdiği görüşünün ağırlık kazandığını ifade etmişti. Suudi yetkililerse bu iddiayı reddetmişti.

Türk yetkililere göre polis, Cemal Kaşıkçı’nın boğularak öldürüldüğü ve parçalara ayrılan cesedinin yakıldığı ihtimali üzerinde duruyor.

İki Suudi yetkili canavarca hisle planlayarak adam öldürmekle suçlanıyor

İddianamede Suudi Arabistan istihbaratının eski başkanı Ahmed El Asiri ve kraliyet ailesinin eski danışmanlarından Suud El Kahtani, canavarca hisle planlayarak adam öldürmekle suçlanıyor.

İddianamede Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın politikalarına yönelik eleştirileriyle bilinen gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi için Türkiye’ye geldiği belirtilen diğer 18 sanığın da adı geçiyor.

Gıyabında yargılanan sanıkları Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye teslim etmesi olası değil. Suudi Arabistan geçen yıl Riyad’da büyük ölçüde gizli bir şekilde görülen davada, Türkiye’yi işbirliği yapmamakla suçluyor.

Aralık ayında görülen davada beş Suudi yetkili idam cezasına çarptırılmış ancak Kaşıkçı’nın ailesinin, katilleri affettiğini açıklamasıyla, Suudi Arabistan yasaları uyarınca, davada yargılanan sanıklara verilen idam cezalarının infaz edilmemesinin önü açılmıştı.

Suudi savcı, Türkiye’de görülen davada planlayarak adam öldürmekle suçlanan Kahtani’nin cinayetle bağlantılı olduğuna dair bir delil olmadığını savunmuş, Asiri hakkındaki suçlamalar da düşürülmüştü.
Yazının tamamını okumak için tıklayın.

SIRADAKİ HABER