Kayyım atamalarının 11 gününde protestolar devam ediyor "Kayyumlar gidecek, eş başkanlar dönecek"

Kayyım protestolarına Yeşil Sol Parti'den de destek geldi

© DHA
Kayyım atamalarının 11 gününde protestolar devam ediyor "Kayyumlar gidecek, eş başkanlar dönecek"

İçişleri Bakanlığı kararıyla Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasına tepkiler sürüyor. Kayyım atamalarının 11. gününde HDP milletvekilleri, belediye eş başkanları, belediye meclis üyelerinin katılımı ile Diyarbakır'da yapılan protestolara destek artarak devam ediyor.

Diyarbakır'daki oturma eylemi bugün de Lise Caddesi'nde gerçekleştiriliyor. Zılgıt, sloganlar ve ezgilerle devam eden eylemde kayyım karşıtı sloganlar atılıyor. Artı Gerçek'ten Remzi Budancir'in haberine göre, eylemde serbest kürsü oluşturuldu. Eyleme katılan yurttaşlar, söz alarak neden eylemde olduklarını anlatıyor. 

Diyarbakır’da kayyımlara karşı başlatılan eylemlere destek verenlerden biri de Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Sinan Tutal oldu. Mezopotamya Haber Ajansı'nın haberine göre, ortak bir mücadeleyle bu sürecin geriletebileceğini söyleyen Tutal, "AKP – MHP bloku seçim öncesi kayyum atama sinyali vermişti. ‘Eğer bölgede HDP seçilirse biz kayyum atacağız, herkes adımını ona göre atsın’ diye tehditlerde bulunmuştu. Bizler açıkçası böyle bir gelişme olacağını bekliyorduk. Ama bu kadar erken beklemiyorduk” dedi. 

Tüm demokrasi güçlerinin kayyımlara karşı bu kentlerde yaşayan halklarla omuz omuza olması gerektiğini ifade eden Tutal, "Demokratım diyen herkesin buna karşı çıkması gerekir. Bu mücadeleyi çoğaltması gerekir. Ancak ortak bir mücadeleyle bu süreç geriletilebilir. Açık söylemek gerekirse kayyumlar gidecek, eş başkanlar dönecek diyoruz" diye konuştu.

"Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek"
Lise Caddesi'nde oturma eylemi gerçekleştiren kalabalık, "Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek" ve "Direne direne kazanacağız" sloganları attı.

SIRADAKİ HABER