Kayyım atamalarının 6 gününde Diyarbakır'da protestolar devam ediyor

İçişleri Bakanlığı'nca üç HDP'li belediye başkanının görevden alınarak yerlerine valilerin kayyım atanmasına tepki sürüyor

© AA
Kayyım atamalarının 6 gününde Diyarbakır'da protestolar devam ediyor

İçişleri Bakanlığı'nca üç HDP'li belediye başkanının görevden alınarak yerlerine valilerin kayyım atanmasına tepki sürüyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde üç gündür gerçekleştirilen protestolar  Lise Caddesi’nde başladı. 

Oturma eylemine, HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Meral Danış Beştaş, Saliha Aydeniz, Ayşe Acar Başaran, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Garo Paylan, Musa Farisoğulları, Nurettin Maçin, Semra Güzel, Hişyar Özsoy ve Kemal Peköz, görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı, ilçe belediye eş başkanları, Barış Anneleri, HDP ve DBP yöneticileri, TJA aktivistleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kadınlar, oturma eyleminde zılgıt çekerken, sık sık "Direne direne kazanacağız" sloganı atılıyor.

Bu arada DBB binası önü ve çevresi polis tarafından ablukaya alındı. Elazığ Caddesi ve yan yolları bariyerlerle trafiğe kapatılırken, tüm yollara TOMA’lar konumlandırıldı. Oturma eyleminin yapıldığı Lise Caddesi de polis bariyerleriyle kapatıldı.

Oturma eyleminin ardından açıklama yapılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2019, 13:15
SIRADAKİ HABER