KHK'li başkana mazbata verilmedi!

Dağpınar'da HDP'den Belediye Eşbaşkanı seçilen Abubekir Erkmen'e KHK ile ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatası verilmedi. Erkmen karara tepki göstererek, "Talimat verildiği için böyle bir gerekçe sundular" dedi.

© AA
KHK'li başkana mazbata verilmedi!

 Kars’ın Digor ilçesinde seçim kurulu, resmi olmayan sonuçlara göre Dağpınar’da beldesinde belediye eşbaşkanlığına seçilen Abubekir Erkmen’e mazbatasını vermedi. Mazbatanın verilmeme sebebi ise Erkmen’in KHK ile kamu görevinden ihraç edilmiş olması olarak açıklandı. İlçe seçim kurulu YSK’ya yazı göndererek, Erkmen’e mazbatasının verilip verilmeyeceği konusunda görüş istedi.

Abubekir Erkmen

İLÇE SEÇİM KURULU YSK’YE YAZI YAZDI

İlçe Seçim Kurulu’nun, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na gönderdiği yazıda şu ifadelere yer verildi: “31.13.2019 tarihli Mahalli İdareler Seçimi sonucunda Kars İli Digor İlçesi Dağpınar beldesinde; Halkların Demokratik Partisi’nden aday olan Abubekir Erkmen’in 692 sayılı KHK’nın ekli 1. Listesinin 827’inci sırasında bulunduğu Kamu Hizmetinden yasaklandığı anlaşılmış olup; Yüksek Seçim Kurulu’nun 1863 sayılı kararına istinaden Kamu Hizmetinden yasaklanan Abubekir Erkmen’in mazbatasının verilip verilmeyeceği hususunda görüşünüzün alınması gerekmiştir.”

ERKMEN: TALİMAT VERİLDİ

Erkmen de konuyla ilgili yaptığı açıklama yaptı: “İlçe Seçim Kurulu, mazbatamızı vermek için bizi aradı. Yarım saat sonra İlçe Seçim Kurulu’na vardığımızda mazbatamızı KHK’dan ihraç edildiğim gerekçesiyle vermediler. AKP’nin adayı talimat verdiği için böyle bir gerekçe sundular” dedi. (HABER MERKEZİ)

SIRADAKİ HABER