Kılıçdaroğlu: Türkiye, Rusya'ya bağımlı hale getirilmemeli

Gazeteci Murat Yetkin, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Türkiye'nin ABD ve Rusya ile ilişkiler konusundaki değerlendirmelerini yazdı. Kılıçdaroğlu, "Tarihimizde hiç bir zaman Rusya’ya bu kadar bağımlı hale gelmedik. Enerji, turizm ve tarım ihracatında zaten bağımlıyız. Şimdi savunma ve savunma sanayiinde de bağımlı hale gelmemeliyiz” dedi.

© Murat Yetkin
Kılıçdaroğlu: Türkiye, Rusya'ya bağımlı hale getirilmemeli

 Gazeteci Murat Yetkin’e konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rusya ile ilişkiler konusunda uyarılarda bulundu. Yetkin, kişisel web sitesindeki ‘Türkiye Rusya’ya bağımlı hale getirilmemeli: Kılıçdaroğlu hükümeti de, ABD’yi de uyarıyor’ başlıklı yazısında Kılıçdaroğlu’nun, “Tarihimizde hiç bir zaman Rusya’ya bu kadar bağımlı hale gelmedik. Enerji, turizm ve tarım ihracatında zaten bağımlıyız. Şimdi savunma ve savunma sanayiinde de bağımlı hale gelmemeliyiz” sözlerine yer verdi.
 
Murat Yetkin, Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri 23 Temmuz’daki telefon görüşmelerinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 22 Temmuz’da TGRT’de yaptığı açıklamaları sorması üzerine söylediğini aktardı. Yetkin’in yazısından bir bölüm şöyle:

Kılıçdaroğlu, S-400 ve F-35’in de ötesinde, dış politika ve Türkiye’nin önündeki bağımlılık tehlikesi konusunda hem AK Parti hükümeti hem de ABD ve AB yönetimlerine şu çağrı ve uyarılarda bulundu:
“İzlenen dış politika Türkiye’yi ciddi açmazlarla karşı karşıya bırakıyor ve yalnızlaştırıyor. ABD ile de Avrupa Birliği (AB) ile de ilişkiler giderek kötüleşiyor. ABD ve AB’nin Türkiye’ye haksız yaptırım dayatmaları bu yalnızlığı artırıyor ve Rusya ile daha çok işbirliğine itiyor.
“Düşürülen Rus uçağı -ki sonra özür dilediler- bu bedelin ortaya çıkmasına neden oldu. ABD’nin bize Patriot füzesi satmaması üzerine de Rus S-400’leri gündeme geldi. İhtiyacımız varsa S-400 alınmaz değil, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar gelip ihtiyaç konusunda bilgi verdi, alınabilir ama bu Rusya’ya bağımlılığı artırma yönünde olmamalı.”

YAZININ TAMAMI

SIRADAKİ HABER