Koronavirüse karşı 4S formülü

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Merkezi Başkanı Eczacı ve Farmakognozi uzmanı Prof. Dr. Murat Kartal, koronavirüs salgınına karşı '4S formülü'nü önerdi: Soğan, sarımsak, sirke ve sabun.

Koronavirüse karşı 4S formülü

Türkiye'nin ilk fitoterapi (bitkilerle tedavi) merkezi özelliğini taşıyan İstanbul'daki Bezmialem Vakıf Üniversitesi Fitoterapi Merkezi Başkanı Eczacı ve Farmakognozi (Doğal ve bitkisel ilaçlar bilimi  uzmanı Prof. Dr. Murat Kartal yeni koronavirüs salgınına karşı alınabilecek doğal önleri anlattı.

Sabah gazetesinden Gül Kireklo'ya açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Kartal, koronavirüse karşı yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

Bağışıklığımızı güçlendirmeliyiz. Virüsün aşısı bulunsa dahi bağışıklığımızı güçlendirmek zorundayız. Gribin de aşısı var ama her sene virüs kılık değiştiriyor.
 Benim 4 S dediğim formülü, yani soğan, sarımsak, sirke ve sabun kullanın. Adaçayı ile gargara yapın.
Koronavirüsün aşısı bulunana kadar hatta bulunsa bile doğal reçetelerden vazgeçmemek gerek. İnsanların kokusu yüzünden çiğ yemekten kaçındıkları soğan ve sarımsağın içindeki bileşenler mikroorganizmaların hücre zarlarına geçerek bakteriyel hücre ölümüne yol açar.
Soğan, sarımsak çok tüketin. Özellikleçiğ tüketmeye gayret edin. Soğanı salatalara bol bol doğrayın. Sarımsağı zeytinyağına yatırarak daha da güçlendirin. Cacıklara, salatalara, çorbaların içine bol bol karıştırın. Soğan ve sarımsak en güçlü koruyucu. Mikrop, virüs öldürücü.
Sirkenin antibakteriyel ve dezenfektan ektisi var. Doğal sirke, içerdiği biyoaktif bileşenlerden kaynaklı olarak hücrelerdeki oksidasyonu önleme, antidiyabetik, antimikrobiyel, antitümör, antiobezite, antihipertansif ve kolesterol düşürücü etkilere sahip olma gibi fonksiyonel pek çok özelliğe sahiptir. Sirkeyi sofranızdan eksik etmeyin.
Eller çok sık yıkanmalı. Ancak antibakteriyeller yerine normal sabun tercih edilmelidir. Çünkü bizim vücudumuzun da bir mikrobiyatası var. Antibakteriyeller virüslerle birlikte vücudun doğal florasını da yok ederler ki, bu flora bizim bağışıklığımızın yüksek tutulmasında çok önemli rol oynar. Eskiden 5 kere el yıkıyorsak, şimdilerde 20 kez yıkamalıyız.

Toplu taşıma aracına mı bindiniz, indiğinizde ilk işiniz ellerinizi yıkamak olmalı. El yıkama süreniz 20 saniyeden az olmamalı. Ellerimizi detaylı olarak yıkamalıyız. Parmak aralarını iyice temizlemeliyiz. Örneğin, toplu taşımaya bindiniz. Oradan sonra kafeye gideceksiniz. Kafeye girdiğiniz gibi ilk iş ellerinizi yıkayın.

Bugünlerde daha da fazla C vitamini içeren portakal, greyfurt ve nar gibi yiyecekleri yiyerek ya da suyunu sıkarak tüketmek de hastalıklara karşı bağışıklığı güçlendirmeye dikkat edin.  Özellikle nar suyu. Narın bağışıklık sistemini güçlendiren antioksidan özellikleri var. Vücut direncini artıran özellikleri var.

SIRADAKİ HABER