Leyla Güven'in durumu ağırlaştı

HDP'den yapılan açıklamada 64 gündür açlık grevi yapan Leyla Güven'in su dahil sıvı alamadığı nabzının 55-60 arasında, tansiyonunun ise 5-7 düzeyinde olduğu belirtildi.

© HDP
Leyla Güven'in durumu ağırlaştı

 64 gündür açlık grevinde olan ve sağlık sorunları sebebiyle bir haftadır avukat görüşüne çıkamayan tutuklu HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in sağlık durumunun ağırlaştığı açıklandı. HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın yaptığı açıklamada durumun ‘hayati risk oluşturacak aşamaya girdiği’ belirtildi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve milletvekili Leyla Güven, “PKK lideri Abdullah Öcalan’a tecridin sona ermesi için” başladığını duyurduğu açlık grevine 64’üncü gününde devam ediyor. Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Güven, açlık grevinin getirdiği sağlık sorunları sebebiyle bir haftadır avukat görüşüne çıkamıyor. Ayşe Acar Başaran’ın açıklamasında, Güven’in yaklaşık 15 kilo kaybının olduğu belirtildi. Başaran açıklamada, şunları belirtti, “Leyla Güven’in nabzı 55-60 arasında, tansiyonu ise 5-7 düzeyinde seyrediyor. Açlık grevinin geldiği aşama ve yarattığı sonuçlar itibariyle, Leyla Güven artık su dahil sıvı alamıyor. Güven, avukat görüş yeri, bulunduğu koğuşa yakın olmasına rağmen avukat görüşüne çıkamıyor. Yaklaşık 15 kilo kaybı yaşayan Leyla Güven, ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor, tek başına yürüyemiyor. Güven’in durumundan cezaevi yönetimi de, iktidar çevreleri de haberdar.”

‘HAYATİ AŞAMAYA GİRDİ’

Bugün itibarıyla çok sayıda cezaevinde 200 civarında siyasi tutuklu ve hükümlünün açlık grevinde olduğunu belirten Başaran son olarak şunları söyledi, “Leyla Güven’in durumu bir saat bile ertelenmeyecek, savsaklanmayacak, görmezden gelinmeyecek hayati bir aşamaya girmiştir. Kamuoyuna, uluslararası camiaya, hukuk ve insan hakları çevrelerine, tüm sivil toplum kuruluşlarına, vicdan sahibi herkese acilen harekete geçme ve demokratik tepkisini gösterme çağrısı yapıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Avrupalı ve Ortadoğulu parlamenterlerden dayanışma açıklaması

Kıbrıs’ta gerçekleştirilen “Orta Doğu ve Doğu Akdeniz – Aktif Bir Yanardağ” başlıklı konferansta Leyla Güven ve açlık grevi de gündeme geldi. Konferansa katılan Avrupa ve Ortadoğulu parlamenterler ile diğer konuklar Güven’le dayanışma içinde olduklarını belirttikleri açıklamada, “Leyla Güven’in beyin tümörü var, gerekli ilaçları ancak tok karınla alması gerektiğinden ilaçlarını da alamıyor. Güven’in sağlığının kötüleşmesinden dolayı çok endişeliyiz. Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla görüşme hakkı kullandırılmıyor. Türkiye, Leyla’yı derhal cezaevinden salıvererek kendi kanunlarına saygı göstermeli ve Güven’in, Öcalan’ın ve diğer siyasi tutsakların yasa dışı tecridine son verilmesi talebini yerine getirmelidir. Kürt meselesinin çözümü tecrit ve hapisten değil barışçıl ve demokratik diyalogdan geçmektedir” denildi. Açıklamaya, Martina Anderson (SinnFéin-İrlanda), Lynn Boylan (SinnFéin-İrlanda), MattCarthy (SinnFéin-İrlanda), Takis Hadjigeorgiou (AKEL-Kıbrıs), Kostadinka Kuneva (Syriza-Yunanistan), LiadhNíRiada (SinnFéin-İrlanda), Dimitris Papadimoulis (Syriza-Yunanistan), Paloma Lopez (IU-İspanya), Sabine Lösing (Die Linke-Almanya), Lidia Senra (Bağımsız-Galiçya), Neoklis Sylikiotis (AKEL-Kıbrıs), Ángella Vallina (IU-İspanya), Miguel Viegas (PCP-Portekiz), Raid Fahmi (Irak Komünist Partisi Genel Sekreteri), Aqel Taqz (Filistin Halk Partisi), Aida Touma (İsrail Komünist Partisi) ve Nizar Trabulsi (Suriye Komünist Partisi-Birleşik) imza attı.

SIRADAKİ HABER