Limak'ın çekildiği Diyarbakır Şehir Hastanesi projesinde maliyet 4 kat arttı

© AA
Limak'ın çekildiği Diyarbakır Şehir Hastanesi projesinde maliyet 4 kat arttı

Limak, 1 milyar TL'ye ihalesini aldığı Diyarbakır Şehir Hastanesi inşaatından ekonomik kriz nedeniyle ayrıldı. Projenin yeni maliyeti 4 milyar TL oldu.

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, 23 Ağustos 2021'de “Diyarbakır Kayapınar 1000 Yataklı Şehir Hastanesi Yapım İşi” adı altında bir ihale düzenledi. İhaleyi, 1 milyar 93 milyon 312 bin TL teklif veren Limak İnşaat kazandı. 

Ücret arttı

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre, emtia fiyatlarındaki yükseliş, artan işçilik maliyetleri üzerine Diyarbakır Şehir Hastanesi projesi içinden çıkılmaz bir hal alınca Limak, inşaatı nisan ayında durdurdu ve projeden çekildi. Sağlık Bakanlığı Diyarbakır'da şehir hastanesi için yeniden ihaleye çıktı.

Diyarbakır'da 2015 yılından beri yapılması planlanan 1000 yatak kapasiteli şehir hastanesi inşaatı için Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yeniden ihaleye çıktı. Sağlık Bakanlığı bu defa projenin yaklaşık maliyetini 4 milyar 28 milyon lira olarak belirledi, verilebilecek en düşük teklif ise 3 milyar 215 milyon liraydı.

Teklifler geldi

23-29 Kasım 2022 tarihleri arasında firmalar tekliflerini yaptı. En düşük teklifi 3 milyar 924 milyon lira ile Gürbağ verdi. İkinci en iyi teklif ise 3 milyar 950 milyon lira ile Siyah Kalem ile Zey Ortaklığı'ndan geldi. YDA 3 milyar 975 milyon, İntaş ve Nesma 4 milyar 13 milyon, Ahes ile Shem 4 milyar 41 milyon, Rec İnşaat ise 4 milyar 270 milyon lira teklif etti. İhale Komisyonu'nun yakında zamanda teklifleri değerlendirip sonucu açıklaması bekleniyor.

SIRADAKİ HABER