Mardin ve Van'da kayyım protestolarına müdahale: Vekiller çembere alındı, biber gazı sıkıldı

Mardin ve Diyarbakır'da düzenlenmek istenen kayyım protestolarına polis müdahale etti

© Twitter
Mardin ve Van'da kayyım protestolarına müdahale: Vekiller çembere alındı, biber gazı sıkıldı

Mardin ve Diyarbakır'da düzenlenmek istenen kayyım protestolarına polis müdahale etti. Mardin'de HDP'li milletvekilleri polis çemberine alınırken Van'da yürüyüş yapmak isteyenlere polis biber gazı sıktı.

Mardin'de, Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyım atanmasını kent merkezindeki Karayolları Parkı'nda protesto etmek için parti binasında bir araya gelen grup binadan çıkarken polis müdahalesi ile karşılaştı. HDP'li milletvekillerinin de bulunduğu bir grubu polis kalkanlarla çembere aldı.

Duruma tepki gösteren milletvekilleri, yapılanların hukuka aykırı olduğunu belirtti. Bu sırada kalkanlarıyla kurdukları çemberi daraltmaya başlayan polislerin bazı vekilleri itti. 

Van'da gözaltılar var
Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, Van’da da kayyım atamalarını protesto için yürüyüş düzenlemek isteyen, aralarında HDP’li vekillerin de bulunduğu kitleye polis müdahale etti. HDP’liler parti il binasından Maraş Caddesi’ne yürüyüş düzenlemek istedi. Sloganlarla yürüyüşe geçen HDP’lilere polis müdahale etti. Müdahale sırasında HDP'li vekillerin de aralarında bulunduğu grup darp edildi. Milletvekillerine yakın mesafede biber gazı sıkan polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.  

SIRADAKİ HABER