Marmaris'teki orman yangını 4. gününde; "Büyük oranda kontrol altına alındı, tek korkumuz öğle saatlerinde başlayacak rüzgâr"

Toplam 4 bin 813 futbol sahası büyüklüğünde alan yandı; Datça-Marmaris karayolu trafiğe kapatıldı

© AA
Marmaris'teki orman yangını 4. gününde; "Büyük oranda kontrol altına alındı, tek korkumuz öğle saatlerinde başlayacak rüzgâr"

Muğla'nın Marmaris ilçesinin Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkiinde ormanlık alanda 21 Haziran akşamı henüz belirlenemeyen nedenle başlayan yangın, dördüncü gününde devam ediyor. Alevlere gece boyunca karadan çok sayıda ekip ile müdahale edilirken, sabahın ilk ışıklarıyla hava müdahalesi tekrar başladı. Dumanlar Marmaris ilçe merkezine ulaşırken, alevlerin 1 kilometre yaklaştığı atık tesisi için ekstra önlem alındı. Datça-Marmaris karayolu ise önlem amacıyla trafiğe kapatıldı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Büyük ölçüde sıkıntı giderilmiş durumda ama o son sözü söylemek için bugünü takip etmek, izlemek durumundayız” derken; Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay da saat 11.18 itibariyle, " Yangın büyük oranda kontrol altına alındı ama korkumuz meteorolojinin öğle saatlerinde başlayacağını bildirdiği rüzgâr" dedi.

Marmaris'teki orman yangını ile ilgili gözaltın alınan şüpheli ise adliyeye sevk edildi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, şimdiye kadar yanan orman alanını açıkladı. "Son 12 saatte 180 hektar orman yandı. Bunu belirleyebilmek için 250 futbol sahası büyüklüğünde bir alan dün yandı. Toplam olarak 3 bin 417 hektar bu da 4 bin 813 futbol sahası büyüklüğünde" diyen Gürün, bunların uyduların termal kameralarından tespit edilen rakamlar olduğunu belirtti.

Yangının Muğla Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi yakınlarına kadar geldi. Bunun üzerine orman ve itfaiye ekipleri dün alevlerin önüne geçmek için güvenlik koridoru açtı.

Ekipler, yangını kontrol altına almak için çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor.

Meteorolojik verilere göre öğleden sonra rüzgârın etkisi üç günün en yüksek seviyesine çıkması bekleniyor. Rüzgârın hızının 09.00-16.00 arasında saatte 30-40 km’ye çıkacağı öngörülüyor.

Başkan Oktay: Yangın büyük oranda kontrol altına alındı ama korkumuz meteorolojinin öğle saatlerinde başlayacağını bildirdiği rüzgâr
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yangına sabahın ilk ışıklarıyla havadan müdahale tekrar başladı. Aldığımız bilgilere göre yangın büyük oranda kontrol altına alındı. Bir noktada mücadele devam ediyor” dedi.

Oktay devamında ise Meteoroloji’ni öğleden sonra için uyardığı rüzgâra dikkati çekti; “Ama korkumuz meteorolojinin öğle saatlerinde başlayacağını bildirdiği rüzgâr. Tek dileğim o zamana kadar yangının tamamen kontrol altına alınması ve size güzel haberler vermek” diye yazdı.

Osman Gürün: Bugün riskli, rüzgâr öğleden sonra 80 kilometreye kadar çıkacak
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Fox TV’de konuştu. Gürün’ün açıklamaları şöyle:

“Gece çalışması yapılamıyor ama saat 6’dan itibaren bakanlığımızın açıklamasına göre 30’un üzerinde hava aracı söndürme çalışmalarına devam ediyor. Önemli olan nokta ilerleyen konuda özellikle meskûn saha ve bizim için de ayrıca önemli bir nokta çöp depone alanı. Çöpün de kendine ait yanma özelliği onun da etrafa zarar verme özelliği var. Bu nedenle çalışmalar bu bölgelere sirayet eden yangının önünün kesilerek yavaşlatılmaya çalışması. Buradaki araçlar maalesef şu anda içeriye giremiyorlar. Gerek TOMA’lar gerekse belediyelerimizin arazözleri yangın alanına girip oradan mücadele etme gibi herhangi bir kabiliyetleri yok. Şu anda yolun kenarındayız. Yukarıdaki orman alanımıza doğru gelirse buradan karşı tarafa atlama ihtimali olduğu için bu bölgede set oluşturuyorlar. Bütün araçlar buraya su fışkırtacaklar. Yangının burada sönmesini sağlamaya çalışacaklar atlamasını önlemeye çalışacaklar. Yangın alanına Orman Genel Müdürlüğü’nün araçları giriyor. Bunun için ara yollar gerekli, bu açılan yollardan da geceleyin de orman araçları burada müdahale etme imkânı var. Ne kadar kısım açık onu bilemiyorum. Ormanlarımızın genel olarak bu düzenlemeyi alıp uygun mevsimde ara yolları açıp, hem yangının diğer tarafa atlamasını engellemek hem de arazözlerle o yolun içine girerek karadan söndürme işlemini yapması gerekiyor. Hele gece hiçbir şekilde araç çıkamadığı için şimdiye kadar karadan yapılacak müdahale çok önemli.

Araç açısından herhangi bir eksiğimiz yok ama şu anda sadece havaya muhtacız. Bugün riskli olan nokta şu 80 kilometreye kadar çıkabilecek bir rüzgârdan Meteoroloji bizi haberdar ediyor. Bu yangının ilerlemesi için olağanüstü riskli bir durum. 12’den sonra başlayacak onun için öğle saatlerine kadar çok fazla sorti yapılıyor. Ama şu anda yangın gerçekten Yeşilbelde’ye doğru gidiyor. Yeşilbelde dediğimiz kısım Datça yolunu aşabilir ve daha büyük bir alanı etki altına alabilir. 3 kilometre var. Burada da atık merkezimiz var burada, oraya da 1 kilometre var. Onun karşısında da araç bariyerini oluşturduk.  Aynı zamanda yol kenar kısımdan orman kesilmek suretiyle açılarak o bölgede bir steril bölge yaratılmaya çalışıldı. Şu anda bekliyoruz.

Şu anda yangın oldukça yüksek bir rakam var. Son 12 saatte 180 hektar orman yandı. Bunu belirleyebilmek için 250 futbol sahası büyüklüğünde bir alan dün yandı. Toplam olarak 3 bin 417 hektar bu da 4 bin 813 futbol sahası büyüklüğünde. Uzaydan uydulardan termal kameralarla yangının olduğu bölgeleri tespit edip bu rakamları veriyor. Oradan elde ettiğimiz sonuçladır.

Şu anda iki-3 ayakta yürüyor yangın. Yeşilbelde’ye doğru önce giden zayıf bir ayak var, ikinci arkadan gelen güçlü bir ayak var. Bir de Okluk Koyu’na giden üçüncü ayak var. Yeşilbelde’ye giden arka arkaya geliyor, Okluk Koyu’na doğru giden tek boyut olarak geliyor. Umarım dilerim ki rüzgâr çıkıncaya kadar elimizdeki araç gereçlerle müdahale edilmesini temenni edelim."

Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden son durum raporu - 7:40'
Muğla Büyükşehir Belediyesi, sosyal medya hesabı üzerinden yangına ilişkin son durum raporu yayımladı. Açıklamada, yangının henüz kontrol altına alınamadığı, Yeşilbelde Mahallesi'nin üst kısımlarında, Değirmenyanı Mahallesi'nin doğu tarafında ve Asparan Mevkii ile Katı Atık Depolama sahasının çevresinde stabil devam ettiği belirtildi.

Gözaltına alınan şüpheli adliyeye sevk edildi
Hisarönü Mahallesi Bördübet ve Yedi Adalar bölgesinde 21 Haziran'da 20.00 sıralarında çıkan yangınla ilgili Muğla İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışma kapsamında yakalanan 34 yaşındaki S.A, Muğla İl Jandarma Komutanlığındaki işlemlerinin ardından Marmaris Adliyesine sevk edildi.

Yangının çıkış sebebiyle ilgili araştırma kapsamında çok sayıda kamera kaydını, fotokapanları ve plaka tanıma sistemlerini inceleyen ekipler, şüpheli görülen S.A'nın yakalanması için çalışma başlatmış ve zanlı, dün saat 16.30'da Bördübet Saklıkoy mevkisinde ormanlık alanda bulunmuştu. Alkollü olduğu belirlen S.A, gözaltına alınırken saklandığı yerdeki ağaçlık alanda, 2 benzin bidonu ele geçirilmişti. Şüpheli S.A'nın ilk sorgusunda, ailevi sorunlar yaşadığını, babasının bölgede bulunan arazisini sattığını, babası tarafından dışlandığını ve bu nedenle yangın bölgesinde 3 ayrı noktaya sigara izmariti atarak yangın çıkardığını itiraf ettiği, ayrıca şüphelinin ateşin içine girerek intihar etmek istediğini söylediği belirtilmişti.

Bakan Soylu ve Kirişci'den açıklama
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Marmaris’teki yangının 4. gününde açıklamalarda bulundu. Soylu, yangınla ilgili yakalanan kişinin savcılığa sevk edileceğini belirterek, “Bu işlerden canı yanan bir vatandaş olarak söylüyorum bu cezalar özellikle orman konusundaki cezalar artırılmalıdır” dedi. Soylu’nun sözlerinin devamında da idam cezasından bahsetmesi dikkati çekti. Soylu, “İdam konusu Türkiye’de çok tartışılıyor ama idamın da kendine ait bir caydırıcılık süreci söz konusu. Evet ağıza hoş gelmiyor. Ama başka bir şey var. Bu kadar sorumsuzluğun da kendi adına güçlü bir cezası olması gerekir” diye konuştu.

Bakan Kirişci ise gelinen noktayla ilgili, "Büyük ölçüde sıkıntı giderilmiş durumda ama o son sözü söylemek için bugünü takip etmek, izlemek durumundayız” ifadelerini kullandı. 

Ayrıntılar gelecek...

Ayrıntılar gelecek...


Gece neler yaşandı?

Muğla Büyükşehir Belediyesi geceden fotoğraf paylaştı: Yangın Yeşilbelde Mahallesi’ne doğru ilerliyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi geceden paylaştığı fotoğraflara, "Bu gece de hepimizin için uzun ve zor geçecek. Yangın Yeşilbelde Mahallesi’ne doğru ilerliyor. Tüm ekipler yangının yerleşim alanına sirayet etmemesi için yılmadan yorulmadan mücadelelerine devam ediyor" notunu düştü.

Soylu’dan açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki orman yangınına Türk Kızılay başta olmak üzere akredite sivil toplum kuruluşlarının ormancılarla birlikte müdahalede bulunduğunu bildirdi. Soylu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Gün döndü, gece yarısı. Yangınla mücadele devam ediyor. Kızılay başta olmak üzere, her birine müteşekkir olduğumuz akredite sivil toplum kuruluşları, kahraman ormancılarımızla birlikte yangına müdahale ediyorlar. Allah hepsinden razı olsun" ifadesini kullandı.

Bakanlar Soylu ve Kirişci Marmaris'te yangın sahasını gece havadan inceledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Marmaris'teki yangın bölgesine ekip gönderdi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki orman yangınını söndürme çalışmalarına destek için bölgeye 14 araç ve 32 personel gönderdi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Marmaris'e bağlı Hisarönü Mahallesi Bördübet bölgesindeki orman yangını söndürme çalışmalarına katılmak üzere İtfaiye Dairesi Başkanlığında 2 arazi tipi müdahale aracı, 2 arazöz ve 12 itfaiye personeli, ANFA'dan 3 su tankeri ve 6 personel, Kent Estetiği Dairesi Başkanlığından 1 su tankeri ve 2 personel, Fen İşleri Dairesi Başkanlığından 1 dozer, 1 ekskavatör, 2 çekici, 1 araç ve 9 personel ile Deprem Dairesi Başkanlığından 1 araç ve 3 personel yola çıktı.

Toplam 14 araç ve 32 personelden oluşan ekip, saat 23.00 itibarıyla İtfaiye Dairesi Başkanlığının merkez istasyonundan Muğla'ya hareket etti.

Sağlık Bakanı Koca: Yangından 29 kişi etkilendi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Muğla'nın Marmaris ilçesindeki orman yangınından 29 kişinin etkilendiğini ve 12'sinin ambulanslarla hastaneye sevk edildiğini belirterek, tedavisi devam eden 2 kişi bulunduğunu bildirdi.

Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Marmaris'e bağlı Hisarönü Mahallesi Bördübet bölgesindeki orman yangınından etkilenenler olduğunu açıkladı. Son durum itibariyle yangından 29 kişinin etkilendiğini aktaran Koca, "12 kişi olay yerindeki ambulanslarla hastaneye nakledildi, 17 kişi ise nakle ihtiyaç duymadı. Hastanede tedavisi devam eden 2 kişi var" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2022, 11:30
SIRADAKİ HABER