Meclis Başkanı fetih duası edip NATO'yu selamladı: Doğru bir açıklamaydı

TBMM Başkanı Şentop, Diyanet İşleri Başkanı ile birlikte camide 'fetih' duası okuduktan sonra Suriye harekatına ilişkin açıkama yaptı.

© AA
Meclis Başkanı fetih duası edip NATO'yu selamladı: Doğru bir açıklamaydı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile birlikte, hükümetin Suriye harekatının 'zaferle sonuçlanması için' Hacı Bayram Veli Camisi’nde sabah namazında bir araya gelerek 'Fetih Suresi' okudu. Şentop, Erbaş ile birlikte camide dua etti.

Daha sonra harekata ilişkin açıklama yapan Şentop, “Buradaki maksadımız Türkiye'nin sınırının hemen ötesinde oluşturulan terör koridorunu ortadan kaldırmak, yok etmek ve orayı güvenli bir bölge haline getirmektir. Türkiye çok uzun zamandır terörle mücadele ediyor. Orada bir terör yapılanmasının yeniden oluşmasına ve Türkiye için bir tehdit oluşturmasına göz yummamız mümkün değil. Bu konuda hiçbir ülkenin Türkiye'ye söyleyecek hiçbir şeyi yok. Bütün yollar denendi. Bundan netice alınamayınca Barış Pınarı Harekatı yapmak hasıl oldu" dedi.

"Tercihimiz müzakereler yoluyla halledilmesiydi ama netice alamayınca bunu Türkiye askeri harekatla yapacak güce sahip” diyen Şentop, NATO ve diğer ülkelerden gelen açıklamaları da değerlendirdi.

Türkiye'nin "Barış Pınarı Harekatı"nı müttefiki olan NATO ülkeleriyle birlikte yapmayı arzu ettiğini dile getiren Şentop, şunları kaydetti: "Çünkü bu ittifak üye ülkelerin güvenliği için kurulmuştur. Türkiye NATO'nun en sadık müttefikidir. Hem mali hem de askeri yükümlülükleri başından beri titizlikle yerine getiriyor. Türkiye NATO'nun doğudaki en güçlü üyesidir. Türkiye'nin güvenliği aslında NATO'nun güvenliği olarak telaki edilmelidir. ABD'ye karşı terör saldırısı olduğu zaman Türkiye başta olmak üzere bütün NATO ülkeleri yanında yer aldı. Türkiye terör saldırısına maruz kaldığı zaman müttefiki olan NATO ülkelerinin yanında yer alması gerekir. Bazı müttefiklerin tavırlarının yanlış olduğunu ifade etmek istiyorum."

NATO GENEL SEKRETERİ NE DEMİŞTİ?

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, TSK'nın Suriye'nin kuzeyine başlattığı harekata ilişkin "Türkiye'nin itidalli davranacağına ve faaliyetlerinin orantılı ve ölçülü olacağına inanıyorum" demişti.

Stoltenberg'in önümüzdeki günlerde Türkiye'yi ziyaret etmesi bekleniyor. 

SIRADAKİ HABER