Meclis’de Gara bilgilendirmesi | Bakan Akar: Mağaraya hava unsurlarıyla etki etmek mümkün değildi

Akar’ın Meclis’teki konuşması şöyle:

© AA
Meclis’de Gara bilgilendirmesi | Bakan Akar: Mağaraya hava unsurlarıyla etki etmek mümkün değildi

Millî Savunma Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak Gara’da 13 vatandaşın şehit olması ilişkin Meclis’te bilgilendirmede bulundu. 

Akar’ın Meclis’teki konuşması şöyle:

"Irak’ın kuzeyinde, varlığını sürdürmeye çalışan PKK’ya karşı operasyonlarımız artan bir şiddet ve tempoda aralıksız devam etmekte.

Pençe Kartal-2 kara desteği olmadan 35 kilometre derinlikte icra edildi.Kritik ve önemli operasyon, nitelik olarak diğerlerinden farklılık gösteriyor. Bölgeye ilk inildiğinde 2 şehit 1 yaralımız oldu.

Karadan destek ve irtibat olmadan icra edildi. Operasyon için yoğun gizlilik tedbirleri altında geniş hazırlık süreci yaşandı. Bölgeye 5 aydır yoğunlaşmıştık, harekât uçaklarla başladı.

Ateş gelen mağaraya yoğunlaşılmıştır. Buraya herhangi bir şekilde hava kuvvetlerimizin bombasının ulaşması pek mümkün değil. Mağaraya hava unsurlarıyla etki etmek mümkün değildi.

 Mağaranın iki kapısı daha bulundu. İçeriden ateş ediliyor el bombası atılıyordu ve askerlerimiz de gerekli karşılığı veriliyordu. Sadece göz yaşartıcı gazla kullanılmıştır. Bunun dışında herhangi bir silah mühimmat kullanılması söz konusu değil. Bu sırada teröristlere teslim olmaları gerektiği hususu tekrar tekrar hatırlatıldı.  Mağara girişinde sadece göz yaşartıcı bomba kullanıldı.  Bir terörist teslim oldu. Diğer teröristlerden teslim olan olmadı. İkinci terörist yakalandı. YPG’nin PKK’dan farkı yok.

Vatandaşlarımızın naaşları mağarada görüldü.  Tedbirler alındıktan sonra naaşlar mağaradan dışarıya tahliye edildi.  İki teröristin de verdiği ifadelere benzer şekilde görüldü ki  7 demir kapı ve 9 oda olduğu fiilen görülmüş oldu.

Mağaranın durumu da video ve fotoğraflarla tespit edildi.Operasyon, kahraman personelimiz tarafından güvenlik tedbirleri alınarak çok zor şartlar altında, her ülkenin yapamayacağı şekilde gerçekleştirildi.

Harekât boyunca 4’ü  üst düzey yönetici olmak üzere 51 terörist ölü, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir."

TSK, terör örgütünün kendisini çok emniyette hissettiği Gara’da, 75 kilometreye 25 kilometrelik bir alanda, PKK’ya ağır zayiat verdirmiştir.

Akar’ın ardından söz verilen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

"Gara'da şehit olan, yaklaşık 6 yıldır dertleriyle dertlendiğimiz bu evlatlarımızın şehadetine rahmet diliyorum. Bu operasyonda şehit olan 2 yüzbaşı, bir astsubay rahmet diliyorum. Bütün milletimizin başı sağolsun.

Dün ben de Mersin’de cenazedeydim. Ünzile Anne’yi dün tanımadım. Gardırop siyasetçisi değiliz, gönlümüzle, üzerimize düşen meselenin nasıl yapılabileceği bilerek, sorumluluğu yerine getirmek için çaba sarf eden arkadaşlarız.Ünzile Teyze, üç defa "Dik durun" dedi. 

SIRADAKİ HABER