Melih Gökçek'e 'ihaleye fesat' karıştırmaktan suç duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi müfettişleri, 2005 yılında özelleştirilen Belbeton A.Ş’ye, özelleştirilmeden hemen önce milyonlarca liralık yatırım yapıldığını belirledi. Bunun üzerine eski belediye başkanı Melih Gökçek hakkında 16 milyon 241 bin 345 dolar zarara neden olduğu gerekçesiyle 'ihaleye fesat'tan suç duyurusunda bulunuldu.

© AA
Melih Gökçek'e 'ihaleye fesat' karıştırmaktan suç duyurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi müfettişleri, 2005 yılında alınan özelleştirme kararına rağmen Belbeton A.Ş’ye özelleştirme gerçekleşmeden önce milyonlarca liralık yatırım yapıldığını, 2011-2015 yılları arasında 145 milyon TL satış yapacağı öngörülen şirkete, Melih Gökçek döneminde 1,5 milyar TL tutarında ihale verildiği, protokole göre belediyeye verilmesi gereken kârın Meclis kararları alınarak şirketin sermayesine eklendiğini ortaya çıkardı.

Müfettişlerin incelemesinde, Belbeton’un 12 milyon 500 bin dolara Genç İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şirketi’ne satışından önce Belediye tarafından sadece 2007 ve 2008 yıllarında bordür ve parke taşı üretimi tesisi için şirkete yaklaşık 11 milyon TL yatırım yapıldığı ortaya çıktı. Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi ile Belbeton arasında 1994 yılında imzalanan protokole göre şirketin yıl sonu kârının yüzde 50’sini belediyeye ödemesi gerektiği halde, 2009 yılında kârının yarısı olan yaklaşık 5 milyon TL’lik tutar değerindeki hissesinin Meclis kararı alınarak şirketin öz sermayesine ilave edilmesine karar verildiği belirlendi.

16 Eylül 2011 gün ve 2732 sayılı Meclis kararı ile de sermaye artışının takas-mahsup işlemleriyle yapılmasına karar verilerek şirketin belediyeye ödemesi gereken kâr payının şirket sermayesine eklendiği belirtildi.

Hazırlanan raporda, Belbeton AŞ’nin 2011-2015 yılları arasında yaklaşık 145 milyon TL satış yapacağı öngörülmesine rağmen, Büyükşehir Belediyesi tarafından aynı yıllar arasında şirkete söz konusu satış tutarının 10 katından fazla olan yaklaşık 1.5 milyar TL tutarında ihale verildiği ortaya çıktı.

Bu yolla Belbeton özelleştirilmesi belediye kaynakları ile finanse edilmiş ve geri kalan kısımla ise haksız kazanç elde edilmiş oldu. Oluşan 16 milyon 241 bin 345 dolar zararın Melih Gökçek, encümenler, bürokratlar, onay mercileri ve Detay Danışmanlık A.Ş’den tazmini için dosyanın hukuk müşavirliğine gönderildiği öğrenildi.
 
Raporlarla ortaya konulan skandallar, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nce Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilerek suç duyurusunda bulunuldu.

Öte yandan soruşturma başlatılan Genç Limited Şirketi’nin sahibi olan Murat Genç 2017’de eşiyle yaptığı protokolle boşanmıştı. Boşanma protokolünde Genç’in boşandığı eşine ’10 yılda 10 milyon pound ve ayda 130 bin lira nafaka, İstanbul, Ankara ve Ayvalık’ta birer ev, Dikmen’de 35 gayrimenkul, yat ve 15 gün önceden bildirmek koşuluyla jet kullanımı’ vereceği dikkati çekmişti.  (ANKA)

SIRADAKİ HABER