Metin Feyzioğlu: Havalimanında eylem 'Atatürk' adını engellememeli

İstanbul üçüncü havalimanı inşaatında kötü çalışma koşullarını protesto eden işçilerle ilgili TBB Başkanı Metin Feyzioğlu açıklama yaptı. Feyzioğlu işçilere yapılan müdahaleyi eleştirirken havalimanının isminin Mustafa Kemal Atatürk olması gerektiğini söyledi.

© AA
Metin Feyzioğlu: Havalimanında eylem 'Atatürk' adını engellememeli

Türkiye Barolar Birliği (TTB) Başkanı Metin Feyzioğlu üçüncü havalimanında yaşananlara ilişkin yazılı bir açıklama yaparak ‘işçilere yapılan uygulamanın Mustafa Kemal Atatürk isminin verilmesi isteğinin dile getirilmesine engel olmamasını’ istedi. Eylem yapan işçilere kolluk kuvvetinin müdahalesini eleştiren Feyzioğlu, “İşçilere yapılan uygulama, havaalanının isminin Mustafa Kemal Atatürk olması gerektiğinin en etkili şekilde dile getirilmesine asla engel olmamalıdır” dedi.


 
Üçüncü havalimanının adının Mustafa Kemal Atatürk olması gerektiğini belirten Feyzioğlu’nun açıklaması şu şekilde:

ATATÜRK DIŞINDAKİ HER İSİM TOPLUMU AYRIŞTIRACAKTIR: Dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak İstanbul üçüncü havalimanının adı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve Türk Milleti’nin birleştirici değeri Mustafa Kemal Atatürk olmalıdır. Bu zorlu dönemde toplumsal olarak daha fazla bölünmeye ve ayrışmaya değil tam aksine birleşmeye ihtiyacımız vardır. Mustafa Kemal Atatürk’ün ismi dışındaki her isim toplumu derinden ayrıştıracaktır.
TOPLUMSAL BARIŞA İHTİYACIMIZ VAR: Havalimanı inşaatında işçilerin insanca çalışma ve yaşama koşullarına dair taleplerinin yargısal ve polisiye güç kullanılarak bastırılması sosyal hukuk devletinde sürüklendiğimiz dipsiz kuyunun yeni bir delilidir. Toplumsal çatışmaya değil toplumsal barışa ihtiyacımız vardır. Bu açıdan bakıldığında havalimanının adına ilişkin başlatılan tartışma da işçilere uygulanan baskı ve şiddet de toplumu derin bir ayrışmaya sürüklediği için birbiriyle bağlantılıdır. Devletimizin gücü, Anayasa’da tanımlanan kuruluş ilkelerinden gelmektedir. Bu ilkelerden verilen her taviz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücünü kırmakta, üzerimize oynanan her küresel senaryoya dayanak teşkil etmektedir.
DİLE GETİRİLMESİNE ENGEL OLMAMALI: Şu halde, işçilere yapılan uygulama, havaalanının isminin Mustafa Kemal Atatürk olması gerektiğinin en etkili şekilde dile getirilmesine asla engel olmamalıdır. Tam aksine isme yönelik toplumsal talep sonuç alıcı şekilde ifade edilmeye devam edilmelidir.

SIRADAKİ HABER