MHP Diyarbakır İl Başkanı HDP binası önündeki annelerin AKP ve MHP alakası yok

MHP Diyarbakır İl Başkanı

© Twitter
MHP Diyarbakır İl Başkanı HDP binası önündeki annelerin AKP ve MHP alakası yok

MHP Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp, HDP Diyarbakır İl Binası önünde çocuklarının PKK tarafından kaçırılarak dağa götürdüğü iddiasıyla eylem yapan aileleri MHP ve AKP'nin örgütlediği söylentilerine yanıt verdi. "Yanan benim yüreğim, Ak Partiyle MHP’yle ne alakası var?" diyen Kayaalp, "Benim çocuğumun kanıyla sen siyaset yapıyorsun. Yıllardır burası örgütün askerlik şubesi gibi çalışıyordu" dedi.

Aydınlık'tan Füsun İkikardeş'in sorularını yanıtlayan Kayaalp, şunları kaydetti:

- Annelerle başladı aileler de gelmeye başladı. HDP önündeki eylemi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Birkaç gündür Diyarbakır’da annelerin eylemleri neticesinde toplumda bir algı oluşmaya başladı. Bir şekilde kandırılıp çocukları dağa götürülmüş annlerin eylemi sonucunda insanlar kaybolan çocuklarını aramaya başladı. Yıllardır bu bölgede terörle iç içe yaşıyoruz. İnsanlar öldürülüyor, kaçırılıyor.. Kimine göre 50, kimine göre 100 bin insan öldü. Bunun ne şekilde olduğu bir yana, biz üç nesli kaybettik. Peki sadece giden canlar mı kayıp? Hayır çok daha ötesi var. Yüz binlerce çocuğumuz geleceğini kaybetti, toplumun gerisinde kaldı. Sadece bu da değil! İş adamımız, esnafımız, herkes bu olaydan etkilendi.

-Dediğiniz dönemde böyle bir girişim hiç olmadı değil mi?

Yıllarca çocuğu kandırılan aileler, çocuklarının arkasından bir girişimde bulunamadılar. Kaygıları vardı. Bu insanlar kendi evlatları için sağda solda arayışa girdiklerinde terör uzantıları tarafından baskıyla, tehditle, şantajla “sen hain ilan edilirsin, toplum dışı ilan edilirsin, bakkaldan bir ekmek bile satın alamazsın, seni o hale getirirler, aman aman boş ver. Çocuğun dağa gitti, ancak kahramak olacak” şeklinde aba altından sopa gösterilerek susması sağlandı. Kimse konuşmuyordu, şimdi HDP önündeki annelerin gözlerinin içine bakınca burada bir öfke görüyorum. Yıllarca bastırılmış bir hırs görüyorum.

- Eylem için Ak Parti ve MHP örgütledi deniyor, doğru mu?

Yanan benim yüreğim, Ak Partiyle MHP’yle ne alakası var? Bir annenin evladı için yapamayacağı şey yoktur. Bunlar onu fark edemiyor. Benim çocuğumun kanıyla sen siyaset yapıyorsun. Yıllardır burası örgütün askerlik şubesi gibi çalışıyordu.

İşin diğer boyutu da farklı kesim de bir yöne çekmeye çalışıyorlar. Yok bu sistemli yapıldı... Hiçbir şekilde bir anne evladıyla ilgili yapmacık bir davranışa girmez. Kiminin evladı yeni gitmiş kurtarabilir miyim çabası var, kimininki yıllar önce gitmiş, geri getirir miyim çabası... Bu insanların aileleri akrabaları tehdit ediliyor, fakat bu korku kırılacaktır. Hiçbir zulüm ilelebet devam etmez. Adı ne olursa olsun. Bu halkın üzerinde 45 yıldır PKK zulmü var. İktidarın devletin terörle ilgili kararlılığı insanları cesaretlendirmeye başladı. Hiç konuşmayan insanlar konuşmaya başladı. “Ya oğlum ya ölüm” diyen bir baba var.

-PKK zulmünün hesabını neden HDP’den soruyorlar?

Diyarbakır’da sokakta dolaşan kime sorsanız. HDP’ye giden gençlerin bir şekilde ikna edilip dağa götürüldüğünü söyleyecektir size. Artık gizli olan bir şey değil ayyukta olan bir şey. Ordaki anneler de bunu biliyor ve bunu bildikleri için de çözüm yerinin, yani çocuğunun geri gönderilebilecek yerin de orası olduğunu biliyorlar. Ordaki çığlık bundandır. “Burdan gitti evladım, belki buradan geri getirilebilir” diye... On binlerce annemiz var. Hiçbir anne, kendi evladının bir hiç uğruna feda etmez. Bir hiç uğruna öldürülmüş evladının ardından sessiz kalmaz.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2019, 12:52
SIRADAKİ HABER