MSB: İdlib'de 5 asker şehit oldu, 5 asker yaralandı

Türkiye'nin, Suriye ordusunun stratejik kasabaları ele geçirmesi sonrası askeri yığınak yaptığı İdlib'de beş Türk askerinin öldüğü açıklandı. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Rejim tarafından 10 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, beş kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, beş silah arkadaşımız yaralanmıştır" denildi.

© AA
MSB: İdlib'de 5 asker şehit oldu, 5 asker yaralandı

Suriye ordusunun operasyonlarının ve Türkiye’nin askeri sevkıyatının devam ettiği İdlib’de beş Türk askerinin öldüğü, beş askerin de yaralandığı açıklandı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada,  “İdlib’de çatışmaları önlemek, hudut güvenliğimizi sağlamak, göçü ve insanlık dramını engellemek maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, Rejim tarafından 10 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 5 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 5 silah arkadaşımız yaralanmıştır” denildi.

‘GEREKLİ KARŞILIK VERİLDİ’

MSB açıklamasında, ‘Suriye ordusunun saldırısına karşılık verildiği’ bilgisi yer aldı. Açıklamada, “Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş, hedefler tahrip edilmiş ve şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamıştır, bırakılmayacaktır. Gelişmeler yakından takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır” denildi.

EL CEZİRE: TÜRKİYE DESTEKLİ SMO SALDIRI BAŞLATTI

Gün içinde sosyal medyada, Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) İdlib’in Serakib kentini geri almak için Türkiye’nin de desteğiyle hükümet güçlerine karşı yeni bir saldırı başlattığı iddia edilmişti. Katar televizyonu El Cezire’nin duyurduğu saldırı resmen teyit edilmeden, bu kez Rusya’nın araya girerek çatışmaları durdurduğu öne sürülmüştü.

Reuters ajansına konuşan Türk yetkililer ise Suriye hükümet güçlerinin Taftanaz yakınlarındaki Türk gözlem noktasına saldırı düzenlediğini söyledi. Yetkililer, Türk askerlerinin bu saldırının ardından, yakın zamanda takviye yapılan bu bölgeden çekilmekte olduğunu belirtti. 

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2020, 14:00
SIRADAKİ HABER