NATO'dan Türkiye açıklaması: S-400 almak her ülkenin kendi ulusal kararı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ABD'nin Türkiye'ye yönelik S-400 tepkisi hatırlatılıp "NATO da bu tehdidi paylaşıyor mu?" diye sorulunca şöyle dedi: "Hangi silahı alacağı her NATO müttefiki ülkenin kendi ulusal kararıdır."

© AFP
NATO'dan Türkiye açıklaması: S-400 almak her ülkenin kendi ulusal kararı

 NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 savnma sistemi almasıyla ilgili “Kendi ulusal kararıdır” yorumu yaptı. NATO’nun kuruluşunun 70’inci yıl dönümü dolayısıyla ABD’nin başkenti Washington DC’de yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na ilişkin basın toplantısı düzenleyen Stoltenberg’e şu soru yöneltildi: “ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, dün Türkiye’nin NATO ittifakında kalmak ile S-400 sistemlerini almak arasında seçim yapmasını söyledi. NATO da bu tehdidi paylaşıyor mu? Türkiye’nin S-400 alması NATO üyeliği için bir kırmızı çizgi mi?” Slotenberg, “Hangi silahı alacağı her NATO müttefiki ülkenin kendi ulusal kararıdır” diye yanıt verdi.

‘S-400 TOPLANTININ KONUSU DEĞİL’

Stoltenberg, “Bunun bir sorun olmaya başladığının farkındayız ama ABD ile Türkiye bunu kendi aralarında görüşüp ele alıyorlar. S-400 konusu bakanlar toplantısının gündeminde değil ancak NATO, müttefiklere bu konu için bu toplantı dahil platform sağlıyor” diye konuştu. NATO’nun Türkiye’ye daha önce hava savunma kabiliyetleri sağladığını belirten Stoltenberg, İspanya’nın Patriot bataryaları ile İtalya’nın SAMP/T bataryalarının daha önce Türkiye’ye konuşlandırıldığını hatırlattı. (WASHINGTON/AA)

SIRADAKİ HABER