Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşler için 'örgüte yardım'dan yargılama talebi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı; Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan verilen cezanın onanma kararının bozulmasını istedi. Savcılık, sanıkların "terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan yargılanmalarını istedi.

© DHA
Nazlı Ilıcak ve Altan kardeşler için 'örgüte yardım'dan yargılama talebi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri gerekçesi ile Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın almış olduğu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onayan istinaf mahkemesi kararının bozulmasını istedi.

Habertürk’ten Yasemin Güneri’nin haberine göre, Başsavcılık bozma istemli tebliğnamesinde; Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan ve Ahmet Altan’ın “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan değil, “terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan yargılanmaları gerektiğini savundu.

Türk Ceza Kanunu’nun 309’uncu maddesinde yer alan “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçunun cezası ağırlaştırılmış müebbet hapis. Başsavcılığın yargılanmalarını istediği “silahlı örgüte üye” olanlara verilmesi istenen ceza ise beş yıldan on yıla kadar hapis cezası.

Başsavcılık, hazırladığı bozma istemli tebliğnameyi Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi’ne gönderdi. Daire, Başsavcılığın görüşü doğrultusunda kararı verirse Nazlı Ilıcak, Mehmet Altan ve Ahmet Altan, “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan yeniden yargılanacak.

Başsavcılık, “terör örgütüne yardım etmek” suçundan mahkum edilen Şükrü Tuğrul, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek hakkında da bozma istedi. Tuğrul, Yazıcı ve Şimşek’in “terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanması gerektiği yönünde görüş bildirildi.

Aynı davanın sanığı olan Tibet Murat hakkında verilen beraat kararına da onama talep edildi.

SIRADAKİ HABER